امروز دوشنبه  3 آبان 1400
تعداد بازدید : 216 - تاریخ خبر : 1400/06/21 - 10:29
در کنار پروانه ها؛ نمایش مفاهیم اخلاقی و انسانی به دور از شعار زدگی

«در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما ، «در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

یکی از وظایف سیما تولید و پخش سریال هایی برای پاسخگویی به نیازهای مخاطب در مناسبت های مختلف ازجمله ایام سوگواری برای سالار شهیدان است.

این نوع سریال ها دو دسته هستند؛ گروه اول، شامل آثاری است که به طور مستقیم به آن مناسبت می پردازند؛ مثل سریال های تاریخی-مذهبی، یا آثاری که نمادها و شعائر مذهبی در آنها آشکار است. اما گروه دوم، محصولاتی هستند که به طور غیرمستقیم،مفاهیم مرتبط با آن مناسبت خاص را دستمایه قرار می دهند.

«در کنار پروانه ها» در گروه دوم قرار دارد؛ این سریال با رویکردی متفاوت و به دور از شعارزدگی و مستقیم گویی به مفاهیمی در ارتباط با محرم و عاشورا پرداخته است. این مجموعه تلویزیونی در ژانر ملودرام تقسیم بندی می شود و در قالب تراژدی، قصه ای با مضمونی اجتماعی و اخلاقی را نمایش می دهد؛ این قصه به انگاره های معنوی، انسان دوستانه ، اخلاقی و عدالتخواهانه که در متن و بطن فرهنگ عاشورایی تبلور یافته اند می پردازد.

«درکنار پروانه ها» به کارگردانی داریوش یاری و تهیه‌کنندگی بهروز مفید، روایتی با محوریت یک جوان به نام «رهی»(با بازی خوب و روان سامرند معروفی) است. جوانی از طبقه زحمتکش و جنوب شهری که همراه خانواده اش تحت فشار معیشتی زندگی می کنند و این شرایط او را به زندگی بدبین کرده است.

رهی، در سیاهی و پوچی به سر می برد تا آنجا که حتی وقتی با یک عابر پیاده تصادف می کند حاضر نمی شود به او کمک کند! اما همین تصادف، او را در مسیر تازه ای قرار می دهد. چون رهی از ناراحتی قلبی رنج می برد و بعد از یک ایست قلبی مجبور به پیوند قلب می شود. بازی روزگار باعث می شود که همان جوانی که توسط رهی مضروب شده بود، قلبش را به او اهدا کنند. پس از انجام این عمل و بهبودی حال رهی، مادر جوان اهدا کننده قلب از رهی می خواهد که به روستای آنها در شمال برود و جای خالی آن جوان را برایشان پر کند.

فضای سریال به اقتضای مناسبت این روزها که در آستانه اربعین حسینی قرار داریم، تراژدیک است. اما رفته رفته و با انتقال فضای سریال به شمال کشور،متفاوت خواهد شد و ماجراهای غافل گیر کننده ای برای شخصیت اصلی سریال پیش خواهد آمد.

با وجود ریتم آرام سریال اما حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده و جزئیات فیلمنامه در سریال «درکنار پروانه ها» موجب شده تا این سریال یک روایت معماگونه پیدا کند. به ویژه این چالش و رازمگو که رهی قلب فردی را در سینه دارد که خودش باعث مرگ او شده و حالا نیز باید بجای او در کنار خانواده اش قرار بگیرد و به آنها کمک کند.  

یکی از ویژگی های «در کنار پروانه ها» تنوع بصری و استفاده از لوکیشن های متعدد است. این سریال در خلق فضا و بازنمایی زندگی یک خانواده کم درآمد و ساکن محله ای قدیمی در جنوب شهر تهران موفق است و توانسته این فضا را برای مخاطب، ملموس و محسوس دربیاورد.

یکی از مفاهیم برجسته در این مجموعه، بازنمایی بخشی از رنج های اقشار محروم و کم برخوردار، بدون افتادن به پرتگاه سیاه نمایی است. این سریال به خوبی نشان می دهد که در هر شرایطی، امید و نجات نزدیک است، به شرطی که فرد، خودش بخواهد از تیره روزی دور شود.

آنچه «در کنار پروانه ها» را به ایام محرم  صفر و روزهای در آستانه اربعین حسینی متناسب ساخته، تحول قهرمان داستان در أثر مواجهه با یک بحران است. برخی از انسان ها در بحران ها و شرایط دشوار دچار اضمحلال و سقوط می شوند. اما ایمان و اخلاق موجب می شود که انسان گرفتار در پیله مشکلات تبدیل به پروانه و وارسته شود. الگوی تحول از عمق بدی به اوج نیکی و رستگاری و رهایی، «حر» این قهرمان آزادگی است.

قهرمان سریال «در کنار پروانه ها» نیز مسیری مشابه را طی می کند. رهی، آنچنان در باتلاق مشکلات روزمره اش گیر می کند که حتی برای نجات خواهرش از زندان، خودش را طعمه طرح دزدی قرار می دهد. اما یک تصادف ناخواسته و حوادث پس از آن، زندگی را برای او به گونه ای دیگر شکل می دهد. البته زمینه های تحول در او از ابتدا وجود دارد و گویی خودش با خدا لج بازی می کند. چنانچه از همان ابتدای سریال او خوابی می بیند که در آن یک فرد در حال خطاطی یک آیه از قرآن است؛ آیه ای با مضمون امید و گره گشایی و حل مشکلات. هر چند که این خواب ریشه در واقعیت دارد، چون شغل پدرش خوشنویسی است، این خواب تکرار شونده نیز ریشه در آن واقعیت دارد. این بهانه دراماتیک در سریال «در کنار پروانه ها» ضمن اینکه با چینش داستان و ارتباط کاراکترها و موضوعات، منطق یافته است، کلید محتوای این سریال هم هست.

تغییر فضای سریال از جنوب تهران به مناطق سرسبز و زیبای شمال کشور، استعاره ای از تغییر حال و هوای شخصیت محوری این سریال است. یکی از نقاط قوت «در کنار پروانه ها» نمایش قاب های زیبا و چشم نواز از شمال است.

گفتنی است، علاوه بر سامرند معروفی، بازیگران دیگری چون پروانه معصومی، برزو ارجمند، بیتا سحرخیز، محمود جعفری، نسرین بابایی، نگار عابدی، شهین تسلیمی، وحید رحیمیان، الناز اسماعیلی، مجید پتکی و…نقش آفرینان «در کنار پروانه ها» هستند. احسان خواجه امیری نیز خواننده تیتراژ پایانی این سریال است.

 

 

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «کونگ فو حیرت انگیز استاد هو»، «عملیات کف دریا»، «احساس خفگی» و «هدیه» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

از فیلم تلویزیونی «پسرم رسول» اثری از شبکه پنج سیما در جشنواره بین المللی فیلم کودک تقدیر شد.

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد 79.2 درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با 46 درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» 82.9 درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

ویژه برنامه «قرار ما» به تهیه کنندگی مجید صفری، به مناسبت آغاز امامت مهدی صاحب الزمان از شبکه یک پخش می شود . 

«مثبت دست فرمون» با کارگردانی و اجرای حامد تهرانی با شروع فصل سوم این مسابقه از امشب ۲۳ مهرماه روانه آنتن شبکه نسیم می‌شود.

مجموعه مستند داستانی «سه شنبه ۱۴ جولای» به کارگردانی سید جواد حسینی از امروز شنبه ۲۴ مهر حوالی ساعت 18 از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 در شب گذشته سردار منتظر المهدی مشاور فرمانده ناجا و دستیار فرمانده سایبری کشور به همراه مدیرگروه فیلم و سریال شبکه دو سیما آقای بهرنگ ملک محمدی از یکی لوکشین های اصلی سریال «نوار زرد ۲» بازدید داشتند.

برنامه تلویزیونی «ایست‌گاه» با اجرای سید جواد هاشمی و حسین رفیعی روی آنتن شبکه نسیم می رود.

در قسمت امشب «سریالیست» که یک ساعت زودتر از همیشه روی آنتن می رود، پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «در کنار پروانه ها» است و شاهد احمدلو نیز پرونده سریالهای پلیسی را در برنامه باز می کند.

در روز میلاد پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

تهیه‌کننده سریال «پلاک ۱۳» درباره آخرین وضعیت این مجموعه تلویزیونی به کارگردانی آرش معیریان توضیح داد.

برنامه «از آسمان» شبکه دو سیما بیش از دو دهه است که به طور مستمر به موضوعاتی همچون شهادت ، ایثار و فرهنگ دفاع مقدس می پردازد.

ویژه برنامه قرار ما به مناسبت شهادت امام حسن عسگری علیه السلام از شبکه یک پخش می شود. 

شادی عبدالوند و شهرزاد کمال زاده مهمانان شب نشینی بیست و یکم مهرماه بودند.

«بسته پیشنهادی» به تهیه کنندگی الهه بهبودی پکیجی از پیشنهادات برای ایجاد یک حال خوب در مخاطبان است که از جمعه ۱۶ مهرماه روی آنتن رفته است.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

حسن نهضت تهیه کننده برنامه نگاه یک، از حضور دکتر بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت در برنامه این هفته نگاه یک خبر داد. 

زندگی حرفه ای استاد منوچهر صدوقی سُها از قاب «حکایت دل» شبکه چهار سیما، دوشنبه سوم آبان ماه پخش خواهد شد.

برنامه کنکاش شنبه اول آبان با موضوع سفر وزرات خارجه ونزوئلا به ایران می­پردازد.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) قبل از ظهر یک شنبه روی آنتن می رود.

سکانس‌های فینال سریال تلویزیونی «راز ناتمام» این روزها در کشور ترکیه در حال ضبط است.

ویژه برنامه «سلام تهران» به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق (ع) امشب شنبه اول آبان ماه ساعت21 بصورت زنده روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

تصویربرداری سریال «از سرنوشت ۴» به کارگردانی سید محمدرضا خردمندان به مرز ۶۰ درصد رسیده است.

سیزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، چهارشنبه 29 شهریور ساعت ۲۲ با اجرای عطاالله بیگدلی روی آنتن این شبکه رفت .

ویژه برنامه «سوره» به مناسبت میلاد حضرت محمد (صل‌الله علیه و آله) از شنبه این هفته به مدت چهار شب روی آنتن خواهد رفت.

در روز میلاد پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «دست در دست» به مناسبت میلاد نبی اکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) شنبه و یکشنبه (1 و 2 آبان) در 3 قسمت مجزا با حضور مهمانان ویژه روانه آنتن خواهد شد.

مجموعه مستند «برادران» به تهیه کنندگی اسماعیل حاج حیدری امشب(اول آبان ماه)  40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

لوگوی سریال «آقای قاضی» اثر سجاد مهرگان با طراحی پوریا اسراری رونمایی شد.

برنامه «نوجوان ایرانی» شنبه و یکشنبه یکم و دوم آبان با حضور دانش­ اموزان نمونه روی آنتن می­ رود.

سریال امنیتی ـ جاسوسی «سرجوخه» ساخته احمد معظمی که پخش آن با مشکلاتی روبه رو شده بود طبق اعلام شبکه سه قرار است از دوشنبه سوم آبان ماه روی آنتن برود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد