امروز يك شنبه  3 بهمن 1400
تعداد بازدید : 574 - تاریخ خبر : 1400/09/10 - 17:17
ظرفیت بالقوه صادرات محصولات کشاورزی

روز مجلس ، روز جهانی ایدزو رسیدن به آرامش روحی موضوعات مورد بحث برنامه صبح پارسی امروز بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، با موضوع آسایش و آرامش بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت،محمد امین نبی اللهی و شمیم علیزاده با احمدرضا الهیار ترکمن دامپزشک، علیرضا ابوالفضلی کارشناس طب سنتی و محمدجواد عسکری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به گفت و گو نشستند.

در بخش گفت و گوی برنامه، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: فلسفه وجودی مجلس قانون گذاری و نظارت بر اجرای قانون است؛ در حوزه قانون گذاری تا کنون در مجلس در راستای حل مشکلات مردم قوانین خوبی تدوین شده است امروز هم در بحث سهل الوصول شدن فضای تولید، برطرف کردن دغدغه کشاورزان و خدمت به آن ها در کمیسیون کشاورزی تلاش های زیادی شده است.

عسکری تصریح کرد: امنیت غذایی یکی از مباحث بسیار مهم در مجامع سیاسی و در تمامی کشورها است که به امنیت ملی گره خورده است. ملت هر کشور دوست دارند در حوزه امنیت غذایی کاری کنند که مردم در رفاه نسبی قرار بگیرند و به راحتی به نیازهای اولیه غذایی خود دسترسی داشته باشند.

وی افزود: این ارتباط تنگاتنگ امنیت غذایی با امنیت ملی یکی از مباحثی است که اگر به آن دقت نشود و تدبیر و همراهی و نقشه راه در آن نداشته باشیم با چالش های جدی مواجه می شویم.در راستای حل مشکلات کشاورزی قدم های خوبی  برداشته ایم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس به تولید کنندگان بخش کشاورزی نوید داد: به زودی طرح امنیت غذایی در دولت عملیاتی خواهد شد و در راستای منافع تولید کنندگان به اجرا در می آید. صادرات محصولات کشاورزی نیز ظرفیت های ارزشمندی دارد و تقریبا جمعیت 500 میلیون نفری در حوزه پیرامونی ما به محصولات کشاورزی ما علاقه مند هستند و اگر بتوانیم بر روی تولیدات کشاورزی به درستی سرمایه گذاری کنیم به دلیل ارگانیک بودن محصولاتمان می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

عسکری عنوان کرد: متاسفانه در حوزه صادرات محصولات کشاورزی خوب برنامه ریزی نکرده ایم. در حال حاضر در مجلس دیپلماسی اقتصادی پارلمانی تدوین شده است که پارلمان ها در کنار هم مسیر را سهل الوصول کنند تا وضعیت صادرات بهبود یابد. در بین کشورهای دنیا محصولات تولیدات ارگانیکی ایران زبانزد است؛ ما بزرگترین انجیرستان ارگانیک دیم و بزرگترین دشت گل ارگانیک دنیا را داریم و در تولید زعفران، پسته، کشمش و مویز دارای استاندارد های ارگانیک هستیم. سازمان جهانی بهداشت نیز به سازمان خوار و بار جهانی توصیه کرده است که کشورها محصولات ارگانیک تولید کنند.

وی بیان کرد: اگر محصولات ارگانیک تولید نشود در زمینه رشد فیزیولوژیکی بدن تاثیرات منفی می گذارد. آنچه در دنیا می خواهند به آن دست یابند ظرفیت هایش در ایران وجود دارد اما نتوانسته ایم این ظرفیت های بالقوه را بالفعل کنیم. مسیر هموار شده و بروکراسی های اداری احصا شده و قوانین مندرس تجدید و به روز شده اند تا در حوزه صادرات بتوانیم ارزآوری داشته باشیم.

نماینده مجلس خاطرنشان کرد: آمادگی داریم در حوزه امنیت سرمایه گذاری اطمینان بدهیم، فضای لازم را ایجاد کنیم و حتی تسهیلات بدهیم که کشاورزان به تولید محصول بپردازند و هم خودشان نفع ببرند و هم ظرفیت های موجود در کشور به دیگر کشورها شناسانده شود و در بخش اقتصادی نیز به نفت متکی نباشیم. اگر صادرات تولیدات کشاورزی افزایش یابد می توانیم شیر نفت را ببندیم. همه بخش های زندگی روزمره انسان با کشاورزی پیوند خورده است.

عسکری اظهار داشت: ارتباط خوب و ارزشمندی که بین مردم و نمایندگان وجود دارد رابطه بین وکیل و موکل است؛ ما به عنوان وکیل مردم هر کجا که مردم به ما مراجعه کردند باید کارشان را پیگیری کنیم، زمانی این کار مطابق با قانون است و بروکراسی های اداری در روند این کار اختلال ایجاد کرده که باید این موضوع را پیگیری کنیم و زمانی نیز بر خلاف قانون است که شفاف و صریح به مردم اطلاع می دهیم. همه مسیرها را برای ارتباط تنگاتنگ با مردم فراهم کرده ایم که می توانند از طریق دفترهای موجود در حوزه انتخابیه به نماینده موضوعات و دغدغه ها اطلاع رسانی شود. به علاوه ما هر هفته در حوزه انتخابیه حضور داریم و پای حرف مردم می نشینیم.

وی گفت: سعی کرده ایم خودمان را وقف مردم کنیم و ارتباط تنگاتنگی با آن ها ایجاد کنیم. اعلام آمادگی می کنیم که با هم وطنان مقیم خارج از کشور نیز همکاری کنیم . حتی می توانند با ما تماس بگیرند .  از هم وطنان خارج از کشور نیز درخواست می کنم برای سرمایه گذاری در فضای امن ایران اقدام کنند و ما نیز به آن ها خدمت رسانی خواهیم کرد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان بیان کرد: ما نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت های دیپلماسی استفاده کنیم. چندی پیش در یکی از کشورهای آمریکای لاتین بودیم و از وزیر خارجه کشور خواستیم که برای تسهیل امور هموطنان در این کشور از کارشناسان خبره اقتصادی استفاده کند. کمیسیون کشاورزی مجلس به طور خاص استارت دیپلماسی اقتصادی پارلمانی را زده و به زودی مراوداتمان را با دیگر کشورها افزایش می دهیم تا ظرفیت های ما به دیگر کشورها معرفی شود و فضایی ایجاد شود که تجار ایرانی و برزیلی با هم مراوده داشته باشند.

در بخش دیگر گفت و گو الهیار ترکمن گفت: بیماری های مشترک بین انسان و دام به بیش از 800 مورد می رسد که بسیار زیاد است. بیماری های مشترکی وجود دارد که روش های انتقال مختلف دارند و ممکن است از راه های پیچیده ای منتقل شوند و با تماس ساده پوستی با حیوانات این بیماری ها منتقل نمی شود.

وی با اشاره به روز جهانی ایدز تصریح کرد: ویروس HIV که باعث بروز بیماری ایدز در انسان می شود از ویروس SIV که از طریق شامپانزه ها به انسان منتقل شده از طریق قاچاق، شکار و کشتار به وجود آمده و کرونا ویروس هم از طریق حیات وحش و خفاش منتقل شده اما دلیل بر این نیست که از حیات وحش بترسیم. با رعایت دستورالعمل ها و اصول بهداشتی می توان از ابتلا به این بیماری ها جلوگیری کرد.

دامپزشک ایرانی بیان کرد: ویروس HIV در بدن انسان دو هفته بیشتر زنده نمی ماند اما آنقدر این نقل و انتقال بین افراد مختلف انجام شد که جهش یافت و به این وضعیت کنونی رسید و این انتقالات به دلیل رعایت نشدن اصول بهداشتی بود. یا اینکه برخی از مواقع برای انجام ذبح، در کنار خیابان و معابر عمومی حیوانات را سر می بریم که خون این حیوان در جوی آب روان شده و آلودگی را به محیط منتقل می کند.

الهیار ترکمن افزود: مصرف گوشت و جگر آلوده دام می تواند منجر به بروز بیماری ها شود. باید دستورالعمل های ارتباط انسان و حیوان در محیط های مختلف به درستی رعایت شود و در این زمینه نقش دامپزشکی اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

وی درباره نقل و انتقال حیوانات بین کشورهای مختلفادامه داد: برای این امر باید با چند سازمان همکاری لازم صورت گیرد. کشورهای آلوده ای مثل کشورهای آفریقایی وقتی حیوانی را می خواهند به دیگر کشورهایی که آلوده نیستند بفرستند باید حیوان را پاکسازی کرد. برای انتقال حیوانات بین کشورهای مختلف از راه های زمینی، دریایی و هوایی می توان این کار را انجام داد که مرسوم ترین راه آن که راه هوایی است در قسمتی از محفظه بار هواپیما محیطی مناسب و ایزوله فراهم می شود، حیوانات گواهی هایی را دریافت می کنند و می توانند بین کشورها جا به جا شوند.

این نویسنده و دامپزشک اظهار داشت: برخی از افراد برای مهاجرت یا مسافرت می خواهند حیوان خانگی خود شامل سگ و گربه را با خود ببرند و این موضوع قوانین خاص خود را دارد که تا سال های قبل اطلاعات دقیقی از قوانین کشورهای دیگر در دست نبود اما همه این قوانین را به صورت مدون در کتابی قطور به تفکیک کشور تجمیع شد تا مرجعی برای اطلاع از اصول کلی انتقال حیوان خانگی به کشور دیگر باشد.

الهیار ترکمن خاطرنشان کرد: برای انتقال حیوانات حیات وحش، علاوه بر دامپزشکی باید نظارت محیط زیست نیز داشته باشند. نقل و انتقال پرندگان نیز کاملا متفاوت است که غیر متداول محسوب می شوند و برخی از این انتقالات گونه مهاجر محسوب می شود و اجازه ورود به کشور برایشان وجود ندارد. کشورها آنقدر قوانین سخت برای این نقل و انتقالات دارند و برخی از نژادهای سگ و گربه و دیگر موجودات به آن کشور ممنوع شده است که اصلا نمی توان این حیوان را منتقل کرد.

وی در پایان افزود: گاهی این مهاجرت های حیوانات اکوسیستم یک منطقه را بهم می زند و به طور کلی دیگر نمیتوان طبیعت آن منطقه را به حالت عادی برگرداند.

در بخش سوم گفت و گو ابوالفضلی –کارشناس طب سنتی -  گفت: آسایش یعنی خدماتی که مردم را در شرایطی قرار دهد که در راحتی باشد اما کمتر کسانی به دنبال آرامش می گردند. بسیاری از افرادی که آسایش دارند دوست دارند به جای آسایش آرامش داشته باشند.

وی تصریح کرد: در زندگی نیازها و خواسته هایی داریم و وقتی خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم خود را به مشقت می اندازیم تا آن را به دست بیاوریم. خواسته های ما که تحریک شود آسایشمان کمتر می شود. این موضوع باعث می شود هدف خود را نشناسیم، به دنبال نیاز خود نباشیم و اگر بی نیاز هستیم هم به سمت خواسته ها می رویم.

کارشناس طب سنتی صبح پارسی افزود: انسان کمالگرا است اما باید مصداق آن برای افزایش علم و آگاهی در مسیر رسیدن به خدا باشد نه اینکه در راستای خواسته های مادی. اولین و مهمترین قدم شناخت خودمان است؛ پل بین روح و جسم روان است و اولین پارامتری که باید بر روی آن کار کنیم این است که بتوانیم به راحتی از اتفاقات رخ داده گذر کنیم و دیگران را ببخشیم. با دارو و دمنوش نمی توان روح را آرام کرد و این فقط برای آرامش جسم است.

ابوالفضلی در پایان گفت: یکی از چیزهایی که به آرامش جسمی و روان کمک می کند دمنوش ها هستند. کسانی که نگران اعصاب و روان خود هستند قبل از خواب یک لیوان دمنوش گل گاوزبان و سنبل الطیب بخورند. گل محمدی نیز بسیار مفید است و دمنوش بابونه نیز مهم است. بادرنجبویه برای کسانی که نگران التهاب های روز هستند اول صبح یک لیوان بخورند تا به آرامش برسند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

درگذشت همکار شبکه قرآن ومعارف سیما مرحوم مغفور محمد زارع زاده از رزمندگان و جانبازان هشت سال دفاع مقدس؛ حین انجام ماموریت را تسلیت عرض می نماییم از خداوند منان علو درجات و برای همکاران و بازماندگان صبر و اجر مسالت داریم.

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

نصرالله رادش و مجید اخشابی مهمان شبکه دو سیما می‌شوند.

پویش دست بوسی مادر به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) از شبکه سلامت روى آنتن رفته است.

معاون سیما در حکمی محسن صفایی را به عنوان سرپرست مدیریت تولید و تامین موسیقی این معاونت منصوب کرد.

در آخرین روز دی ماه و شروع بهمن ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «زنده باد نماینده»، «قاچاقچی» و «لپسیس» 3 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

در قسمت امشب «سریالیست» که پس از وقفه‌ای یک ماهه روی آنتن می‌رود، پدرام کریمی میزبان کارگردان و بازیگر سریال «موج اول» است.

برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما، روزجمعه 24 دیماه ساعت 16 با حضور دکتر زهره سادات لاجوردی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تماشایی می شود. 

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از نتایج آموزش در بستر فضای مجازی گفت.

سیزدهمین قسمت از مجله تلویزیونی «پرنیان صدا»، جمعه ۲۴ دیماه ساعت 20 تقدیم علاقه‌مندان موزه دیداری شنیداری ۸۰ ساله رادیو خواهد شد.

محمد کاسبی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون شب گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

مراسم انتخاب بهترین سال فیفا، در شبکه ورزش به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

قسمت جدید «بسته پیشنهادی» جمعه ویژه روز مادر روی آنتن شبکه دو سیما می رود و الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون مهمان این برنامه است. 

برنامه «چهل‌ تیکه» این هفته میزبانِ حمید لولایی، مهدی فنونی زاده و پوراندخت مهین است.

سریال «رابینسون کروزو» و مجموعه «نقابدار» از 27 دی، از شبکه تماشا روی آنتن می رود.

 

مستند  «لانه جاسوسی» کاری از گروه سیاسی شبکه جام جم،  12آبان به روی آنتن می رود.

«تاریخچه» برنامه جدید شبکه پنج است که از این شبکه روی آنتن می رود.

شبکه افق سیما با مستند‌های متنوع در هفته جاری مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

مجموعه «پایتخت» به‌ زودی از شبکه تماشا پخش می شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «نجلا 2» به کارگردانی خیرالله تقیانی پور به آبادان رسید.

امیر سلطان احمدی کارگردان و سرپرست نویسندگان برنامه «شبکه کوچک» می‌گوید کار در برنامه «کلاه ‌قرمزی» خیلی جهان بینی اش را تغییر داد و به این نتیجه رسید که هم‌اکنون تربیت، تشعشعاتی عمل می‌کند و قرار نیست در قالب برنامه‌های تلویزیونی به بچه‌ها گفته شود چه کاری را بکنند و چه کاری را نکنند چون اگر قرار بود بچه‌ها یا بزرگسالان با «بکن و نکن کاری» را انجام دهند یا انجام ندهند، امروزه سمینارهای مختلفی برای فرهنگ‌سازی در زمینه‌های مختلف شکل نمی‌گرفتند.

 

«چهل‌تیکه» امشب ویژه شب میلاد حضرت زهرا(س)، میزبان یک بازیگری است که او در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها در نقشِ مادر دیده‌ایم. بازیگری که کارش را در سال 1367 با فیلم «فیل در تاریکی» آغاز کرده است. 

کارشناس کسب‌وکار در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از تقسیم‌بندی انواع مالکیت و چیستی مالکیت فکری گفت.

مدرس دانشگاه و مشاور خانواده در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما ضمن خواهش از بلاگرها برای ارائه الگوی صحیح به مخاطبان از واقعیت پنهان شده زندگی بلاگرها گفت.

مینی سریال شش قسمتی «به هر طریق» از شبکه چهار سیما پخش می شود.

«شبیه مادرم» ویژه برنامه شبکه افق است که به مناسب میلاد حضرت زاهرا(س) پخش می‌شود.

دکتر ابراهیم رضایی مذاکرات اخیر ایران و روسیه را در «کنکاش» تحلیل می کند.

ورزشکار و قهرمان دوره‌های پیش کاراته ایران و جهان در بخش کاتا در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از قهرمانی‌های خود و چالش‌های این رشته ورزشی گفت.

مهدی یغمایی در برنامه این هفته «رخ به رخ» ضمن رونمایی از قطعه جدیدش در گفتگویی صریح به مسیر سختی اشاره کرد که تا اینجا آمده، از رشد در موسیقی و بی ارتباطیش با تعدد کنسرت گفت و یک تیم فوتبال از خوانندگان با مربیگری کیروش اَرنج کرد.

 مجموعه مستند «پا به ماه» با موضوع لحظات خاص روزهای آخر بارداری و روز تولد؛ به تهیه کنندگی مهدیه سادات محور از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

ویژه برنامه «مهربانو» امشب 2 بهمن ماه ساعت 21 با حضور رابعه مدنی هنرمند پیشکسوت سینما و تلویزیون و سالار عقیلی خواننده موسیقی سنتی تماشایی می شود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به کارگردانی و تهیه کنندگی "آتنا مسلمی" در مرکز پویانمایی صبا به تولید رسید.

مجموعه مستند جدید «غول اعماق دریا» از ۲ بهمن ماه روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و رئیس شورای عالی استان‌ها در شورای شهر تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از معرفی شورای عالی استان‌ها و مشکلات، مطالبات و اقدامات گفت.

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

سریال «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که این شب ها ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد