امروز شنبه  7 خرداد 1401
تعداد بازدید : 258 - تاریخ خبر : 1400/11/06 - 10:15
جرائم رایانه‌ای، دامی گسترده برای تمام افراد

قاضی دادگستری و استاد دانشگاه در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از جرائم رایانه‌ای و راه‌های پیشگیری از آن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، نبی دهقان در «سلام تهران» با اشاره به تعریف مجرم رایانه‌ای، گفت: طبق ماده ۲ قانون مجازات اسلامی هیچ عملی جرم نیست مگر اینکه قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده باشد. مجرم رایانه‌ای شخصی است که در بستر فضای مجازی یا  یکی از مواردی را که در قانون جرائم رایانه‌ای به آن اشاره شده است، مرتکب شده یا یک جرم عمومی را در بستر فضای مجازی مرتکب می‌شود که در هر دو صورت مجرم رایانه‌ای به حساب می‌آید.

وی درباره نیاز به مطالعه قانون، ابراز داشت: نیازی به مطالعه قانون نیست و خیلی ساده‌تر می‌توان از فریب و تدلیس این جرائم نوظهور فرار کرد؛ تنها لازم است یک سری از اطلاعات عمومی را افزایش دهیم.

قاضی دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای تهران با اشاره تاریخچه قانون و جرم رایانه‌ای، مطرح کرد: اولین جرم رایانه‌ای ایران در سال ۱۳۷۸ اتفاق افتاده درحالی‌که اولین قانون جرائم رایانه‌ای ما در سال ۱۳۸۸ بوده است یعنی ده سال بعد از این‌که اولین بزه رایانه‌ای را شاهد بودیم.

دهقان پیرامون توان مقابله قانون با جرم رایانه‌ای، عنوان کرد: جرم رایانه‌ای یک جرم پویا است چراکه فضای مجازی یک فضای پویا است. با یک جرم پویا نمی‌توانیم با یک قانون ایستا مقابله کنیم بنابراین این را می‌طلبد که همان‌طور که ما در کمیته پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه فعالیت می‌کنیم، راهکارهای جدیدی را ارائه دهیم اما درهرصورت باید نهادها در کنار یکدیگر قرار گیرند چراکه عملی که امروز جرم است قطعاً مجرم فردا انجام نخواهد داد؛ با موردی که جرم انگاری شده است، مقابله کرده‌ایم و پیشگیری و به تعقیب را داریم. قطعاً مجرم رایانه‌ای آن‌قدر حرفه‌ای است که فردا مجدداً آن جرم انجام نخواهد داد اما اقداماتی انجام شده است که امیدوار هستیم به نتیجه برسد.

وی با اشاره به انواع جرائم رایانه‌ای، گفت: طبق تمام قوانین کشورهای مختلف جرائم رایانه‌ای به طور کلی به سه جرم تقسیم می‌شوند؛ جرم علیه اشخاص، جرم علیه اموال و جرم علیه امنیت. تقریباً بیش از ۷۰ درصد از جرائم رایانه‌ای ما جرائم مالی است و شاهد اتفاقات خوبی نیستیم. مردمی که با زحمت و تلاش درآمد به دست می‌آورند در کمتر از چند ثانیه کل حساب آن‌ها خالی می‌شود، فیشینگ یکی از مصادیق ماده ۷۴۱ یا همان کلاه‌برداری رایانه‌ای است.

دهقان با تعریف کلاه‌برداری رایانه‌ای، بیان کرد: طبق ماده ۷۴۱ جرم کلاه‌برداری رایانه‌ای این است که هرکسی از قبیل وارد کردن یا محو کردن، داده اطلاعاتی را وارد کند و از سیستم‌های رایانه‌ای مال یا امتیازی را برای خود کسب کند، کلاه‌بردار رایانه‌ای به حساب آمده و برای او مجازاتی نیز در نظر گرفته شده است.

قاضی دادگستری با اشاره به تعریف فیشینگ و جدیدترین شقوق آن، اظهار داشت: این جرم ممکن است در شقوق مختلف اتفاق بیافتد اولین و مهم‌ترین آن بحث فیشینگ است که شما وارد یک درگاهی می‌شوید که این درگاه واقعی نبوده و تقلبی است وقتی اطلاعات حساب خود را وارد می‌کنید حساب شما خالی می‌شود. داغ‌ترین بحث فیشینگ در حال حاضر در کشور این است که پیامی برای مردم ارسال می‌شود مبنی بر این‌که علیه شما شکایتی انجام شده و پرونده شما به شعبه از دادسرا ارجاع شده است و اگر شما وارد لینک زیر نشوید جلب خواهید شد. افراد در این شرایط ترسیده، فریب‌ خورده و وارد لینک می‌شوند پیش از این‌که وارد لینک بشوند گفته می‌شود ابتدا باید هزینه را پرداخت کنید و سپس وارد سامانه شوید. اطلاعات حساب خود را وارد می‌کند اما متأسفانه چون درگاه تقلبی است فرد دیگری اطلاعات حساب را رصد کرده و در یک درگاه واقعی اطلاعات حساب را وارد می‌کند حتی برای فرد رمز دوم نیز ارسال می‌شود. وقتی رمز دوم خود را وارد کرد، آن فرد نیز رمز دوم را در درگاه واقعی وارد کرده و فیشینگ رخ خواهد داد و در کمتر از ثانیه‌ای تمام حساب فرد خالی خواهد شد .

دهقان با معرفی پیامک‌های معتبر از سوی قوه قضاییه، گفت: سامانه پیامکی قوه قضاییه عبارت است از عدل ایران یعنی هر پیامک دیگری مبنی بر اینکه از شما شکایت شده یا پرونده شما به هر شعبه ارجاع شده است قطعاً غیرواقعی بوده و صرفاً اگر از سامانه عدل ایران برای شما پیامک آمد، معتبر است. همچنین پیامک‌های قوه قضاییه فاقد لینک است؛ اگر هم لینکی داشته باشد مبلغی دریافت نمی‌کند. روزی ۲۰۰ تا ۳۰۰ پرونده ارجاعی جدید فقط در همین خصوص داریم اتفاق دیگری که می‌افتد این است که از برخی افراد وجهی را دریافت می‌کنند و از یک سری افراد نیز همین‌که وارد سامانه می‌شوند از سیم‌کارت آن‌ها حدود ۵۰۰ پیامک به افراد مختلف داده می‌شود که علیه شما شکایت شده است اما ازآنجایی‌که بدافزار است و به پیامک‌های فرد دسترسی پیدا می‌کند، گریبان گیر دیگران نیز خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات مجرمان رایانه‌ای پس از کسب پول، مطرح کرد: فردی بر اثر ناآگاهی هزینه جهیزیه دختری را در خانه‌ای از بین برده است و سؤالی که مطرح می‌شود برخی می‌گویند پول که مشخص است کجا می‌رود و بیاییم آن پول را بلوکه کنیم اما متأسفانه به همین سادگی که تصور می‌کنیم نیست چراکه جرم رایانه‌ای، پویا است. از حساب‌های اجاره‌ای استفاده می‌شود، حساب‌های اجاره‌ای که این روزها زیاد شده است پول از حساب فرد وارد حساب اجاره‌ای شده و بلافاصله ارز دیجیتال خریداری می‌شود یعنی بستر نامشخصی که معلوم نیست انتهای آن کجاست و مشخص نیست که چه نهاد نظارتی دارد و پول را از صحنه و گردونه بانک ما خارج می‌کند.

قاضی دادگستری درباره دیگر اقدامات مجرمان، ابراز داشت: همچنین ممکن است از پول فرد، کالایی را خریداری ‌کنند مثلاً از یکی از نرم‌افزارهای فروش، کالایی را از فروشنده خریداری می‌کنند برای مثال یک طلا یا خودرو را خریده و پول را به حساب فروشنده واریز می‌کنند؛ طبیعتاً نمی‌توانیم فروشنده را مجرم بدانیم چراکه او در قبال این پول کالایی را تحویل داده است و نمی‌توانیم به او بگوییم پول را برگردان. در کمتر از یک دقیقه پول دست‌به‌دست چرخیده و نمی‌توانیم با آن مقابله کنیم. در مواردی نیز دستگیرشان کرده‌ایم اما اگر خودمان مراعات کنیم اصلاً امکان ندارد که این جرم برای ما اتفاق بیافتد.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

روزهای پایانی اردیبهشت ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پرستار پدر»، «فروچاله»، «ماه درخشید»، «سلول شماره 7»، «گرین لند»، «مخزن»، «سیگنال»، «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» و «موج صوتی» 9 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما تماشایی می شوند.

انیمیشن «گولوبولا» با موضوع کرونا و بهداشت و درمان از شبکه نهال پخش می شود.

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

فیلم کوتاه «داستان یک دیدار» در سالروز ملی پیوند اعضا از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

پویش ملی «پاراگراف طلایی» که به همت طراحان ویژه برنامه «نورا» راه‌اندازی شده تا پایان نمایشگاه کتاب ادامه دارد.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی، معاون فرهنگی و تبلیغات ستاد کل نیروهای مسلح و سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، سه‌شنبه 27 اردیبهشت در دفتر کار برنامه «از آسمان» حضور یافت.

به مناسبت روز گرامیداست حکیم عمر خیام ویژه‌برنامه ادبی «فخر فیروزان» امروز به صورت ویژه‌ای روانه آنتن می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

 برنامه «از آسمان» در جدیدترین قسمت خود که  پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ساعت ۱۳:۳۰روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود علاده بر روایت ایثار و رزمندگی شهید ۸ سال دفاع مقدس محمدحسن درویش‌پسند خوانشی از غم مادران چشم به راه شهر بهبهان خواهد بود.

علل اختلالات خواب را در برنامه امروز «خانه مهر» بررسی خواهیم کرد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

تولیت حرم حضرت معصومه(س) در دیدار با مدیر شبکه نسیم ضمن تقدیر از تغییرات ایجاد شده در برنامه های این شبکه ، بیان کرد : سرگرمی برای سرگرمی در مکتب ما پذیرفته شده نیست.

برنامه «تهران 20» چهارم خرداد ماه، با حضور دکتر "مهدی عباسی" رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بررسی وضعیت ساختمان های ناایمن پرداخت. 

چهارمین قسمت برنامه تلویزیونی «برسد به دست فردا»، پنج‌شنبه؛ پنجم خردادماه با موضوع «حوزه علمیه» و پنجمین قسمت این برنامه شامگاه جمعه‌؛ ششم خردادماه با موضوع «خرمشهر» روی آنتن شبکه چهارم سیما می‌رود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنج شنبه ۵ خرداد اعلام شد.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

بخش هنری رنگارنگ خانه مهر امروز نشان از زندگی و شادی دارد.

ماجرای شب‌نشینی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس روایت می شود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه ۴ خرداد اعلام شد.

با کارشناسان خانه مهر امروز درباره سرطان‌های شایع زنان صحبت می کنیم.

جنگیدن ایرانیان برای آزادسازی خرمشهر از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد