امروز جمعه  10 تير 1401
تعداد بازدید : 169 - تاریخ خبر : 1401/03/04 - 11:18
سرافرازانی از دیار لاله های خونین در قاب شب نشینی

ماجرای شب‌نشینی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس روایت می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، علی‌محمد اسدی، مسئول حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سپاه سیدالشهدامهمان دیشب برنامه شب‌نشینی بود. وی با حضور در برنامه از خاطرات جنگ و شب‌نشینی‌های دوران دفاع مقدس سخن گفت. او همچنین در آخر برنامه یکی از کتاب‌های مربوط به خاطرات شهید سردار حسن بهمنی را معرفی کرد.

مسئول حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سپاه سیدالشهدا گفت: من در زمان آزادسازی خرمشهر رزمنده گردان سلمان از لشکر ۲۷ محمد رسول الله بودم و فرمانده‌ ما نیز شهید حسین قجه‌ای بودند. عملیات فتح المبین از اقدامات موفقیت‌آمیز ما بود که طی آن توانستیم مهمات و تجهزیات بسیاری را از دشمن بگیریم و بلافاصله پس از آن برنامه‌ریزی‌های عملیات بیت المقدس را صورت دهیم. در ۱۰ اردیبهشت سال ۱۳۶۱ عملیات خود را به همراه ارتش، سپاه، کمیته و ژاندارمری با ترکیبی قوی پیش بردیم , در سوم خرداد خونین‌شهر به خرمشهر تبدیل شد.

او ادامه داد من اهل یکی از روستا‌های اراک به نام بصری هستم و تا ۱۳ سالگی در آن روستا زندگی می‌کردم. شهید قجه‌ای نیز که از فرماندهان لشکر بودند اصالت اصفهانی داشتند که توسط احمد متوسلیان انتخاب شده بودند.

 آن زمان در روستای ما، خانواده ها برای شنیدن قصه‌های رادیو دور هم جمع می‌شدند و به خواندن شعر می‌پرداختند. ۱۵ سالگی به جنگ رفتم. آن زمان هم شب‌نشینی‌های خودمان را داشتیم. سنگرها به صورت نوبتی اعضا و فرمانده‌های یکدیگر را دعوت می‌کردند و در هشت سال دفاع مقدس به این صورت حال هم را خوب می‌کردند.

او گفت: یکی از شب‌ها در سنندج به رزمندگان خوراک لوبیا در کنار تخم مرغ و تن ماهی دادند؛ در آنجا ما غذا‌ها را با یکدیگر مخلوط کردیم اما متاسفانه دلمان نیامد آن را میل کنیم و به همین دلیل برای سنگر بعدی خود بردیم. با وجود آن که ترکیب عجیبی از غذا بود اما افراد در سنگر بعد از ما بسیار از این غذا لذت برده بودند و بسیار تشکر کردند.

 در دوران دفاع مقدس شوخ‌طبعی افراد ما را زنده نگه داشته بود و باعث می‌شد روحیه خود را حفظ کنیم. در آن زمان هر چیز جای خود را داشت و همرزمان در زمان مشخص به عبادت، شوخی و جنگ می‌پرداختند.

اسدی گفت: من بلافاصله پس از دفاع مقدس مجموعه‌ای را با عنوان کنگره شهدا تاسیس کردم. پس از حمله اسرائیل به جنوب لبنان به همراه حاج احمد متوسلیان به لبنان رفتیم و بنیانگذاری حزب‌الله توسط ایشان انجام شد. پس از دفاع مقدس تصمیم گرفتم تا آثار مربوط به آن‌ها حفظ شوند و اکنون با شیوه‌های نوین روز آثار مربوط به دفاع مقدس جمع‌آوری می‌شوند تا به صورت کتاب به بازار عرضه شوند. کتابی به نام «در گلو مانده مرا فریادها» زندگی‌نامه شهید سردار حسن بهمنی است که در ابتدای انقلاب گشت ثارالله را طراحی کردند و جلوی عملیات تروریستی منافقین را گرفت. این کتاب از جدیدترین محصولات دفاع مقدس به حساب می‌آید.

ماجرای عشق مادرانه که بر ترس از شهادت غلبه کرد/  خرمشهر قبل از جنگ چگونه بود؟

سردار محمد علی نورانی، جانباز و برادر شهید مهمان دیشب برنامه شب‌نشینی بود؛ وی با حضور در برنامه از خاطرات آزادسازی خرمشهر و اسارت عراقی‌ها صحبت کرد. او در ادامه ماجرای بازگشت مادرش به مناطق جنگی برای دیدار با فرزندان را تعریف کرد.

ایشان گفت: من اهل آبادان هستم اما در خرمشهر بزرگ شدم و به همین دلیل خود را اهل خرمشهر می‌دانم. من در روز آزادسازی خرمشهر در تیپ ۲۲ بدر بودم و مسئولیت کارهایی را در آنجا به همراه برادر خود داشتم. در آن زمان همرزمان با وجود آوارگی خانواده‌هایشان به دفاع از کشور می‌پرداختند.

 آن زمان نیرو‌ها از سمت جاده شلمچه وارد شهر می‌شدند و عراقی‌ها سعی داشتند خود را تسلیم کنند. به ما گفتند عده‌ای از این عراقی‌ها در حال تسلیم شدن هستند اما ما تصور کردیم که این یک تله از سوی عراقی‌ها است. در آنجا یکی از جوانان شجاع حاضر تصمیم گرفت با قایق به سمت عراقی‌ها برود تا از صحت تسلیم شدن آن‌ها مطلع شود. او به نوبت اسیر‌ها را آورد اما اسیرها قبل از رسیدن به منطقه امن دست به سرقت از خانه‌های مردم خرمشهر زده بودند. در آنجا همرزمان جلوی بردن وسایل سرقتی را گرفتند و آن‌ها را به خانه‌ها بازگرداندند.

وی افزود: خرمشهر شهر زیبا و پربار با مردمان مهربانی بود که در آن تعاملات بسیاری صورت می‌گرفت. مردمان این شهر در شب‌ها لباس‌‌های بومی می‌پوشیدند و به دیدار یکدیگر می‌رفتند. متاسفانه این شهر در بهترین دوران خود مورد حمله قرار گرفت. زمانی که شهر پس گرفته شد ما بهترین و مقدس‌ترین حس خود را تجربه‌ کردیم. شهر منطقه‌ای مقدس است که هویت ما را شکل می‌دهد؛‌ طبیعی بود که در هنگام حمله دشمنان، جوانان با جان و دل از کشور خود دفاع کردند. آزادی خرمشهر همانند پیروزی انقلاب احساس فوق‌العاده‌ای داشت که تمامی مردم کشور را شاد کرد.

او گفت: ما پنج برادر بودیم و همه ما در جبهه حضور داشتیم. مادر و پدر ما نیز تا پیش از سقوط خرمشهر در آن شهر زندگی می‌کردند و پس از آن نیز به آبادان رفتند. پس از رسیدن جنگ به آبادان آن‌ها به شیراز رفتند اما مادرمان پس از مدتی نتوانست تحمل کند و به ماهشهر آمد. آبادان در آن زمان در محاصره بود اما مادرم از فرمانده هوا و نیرو درخواست کرد  او را به خرمشهر بیاورد تا ما را ببیند. فرمانده هوا و نیرو نیز دستور انتقال مادر به منطقه را داد و در آنجا ما توانستیم یکدیگر را ملاقات کنیم. عشق مادر بر ترس او غلبه کرد و با آمدن به آن منطقه زندگی قشنگی را در جنگ برای ما شکل داد.

این برادر شهید درباره نوحه ممد نبودی گفت: نوحه «ممد نبودی» ملودی قدیمی از جنوب است که سال‌ها پیش توسط نوحه‌خوانی به نام بخشو در بوشهر خوانده می‌شد. این نوحه متن متفاوتی داشت اما یکی از رزمندگان شعر ممد نبودی را بر اساس آن نوحه ساخت که شب‌ها در کنار یکدیگر آن را می‌خواندیم.

نورانی اظهار کرد: فیلم روز سوم نیز بر اساس خاطرات من نوشته شد. آقای لطیفی در آن زمان نذر کردند که اگر آن فیلم در جشنواره برنده شود جایزه آن را به من بدهند. پس از موفقیت فیلم من جایزه را بازگرداندم و ایشان نیز یتیم‌خانه‌ای در خرمشهر افتتاح کردند و جایزه را به آنجا تقدیم کردند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی شعبانی است.

انتهای پیام/ن

 

 

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

برنامه «تهران 20» سی و یکم خرداد ماه، با حضور دکتر"سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی" معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران به تشریح عملکرد و رویکرد بنیادشهید و امورایثارگران در دوران جدید مدیریتی پرداخت.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


چند سریال تلویزیونی از جمله «راه در رو»، «فرار از زندان» و «خوش‌نشین‌ها» در باکس ویژه تابستان شبکه تماشا قرار گرفتند.

مستند «افغانستان من» با نیم نگاهی به تاریخ چند دهه قبل این کشور جمعه ۳ تیر ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

سید محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم از پشت صحنه مجموعه «طنزستان» بازدید کرد.

برنامه نقش در پخش یکشنبه شب خود به موضوع اختلافات اخیر آژانس انرژی اتمی با برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

تامین برنامه شبکه تهران سیما برای روز های پنجشنبه و جمعه دو مستند دی دی و استیو مارتین را در قالب برنامه کمدین روی آنتن می برد.

جمعه این هفته ، شبکه نسیم میزبان «در حلقه رندان» می شود.

مستند ضد امریکایی «نمی‌تونیم نفس بکشیم» پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه تهران می رود.

مستند «بی قرار» به کارگردانی سید احمد معصومی نژاد و بر اساس زندگی شهید مدافع حرم علی امرایی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

برنامه «تهران 20» هفتم تیرماه، با حضور مهندس" مجید آقازاده حبشی" معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی و آب و فاضلاب کشور به بررسی وضعیت آب‌رسانی در ایام تابستان پرداخت.

پویش مردمی هر خانه یک پرچم به مناسبت عید غدیر خم آغاز شد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۹ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهید سید مصطفی موسوی یکی از جوان‌ترین شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) رفته است.

تصاویر جدید از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

آخرین اپیزود سریال «تازه وارد» به کارگردانی حسن حبیب‌زاده امشب هشتم تیرماه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

شبکه پنج سیما، با شروع فصل تابستان ویژه برنامه های متنوع و جذابی را برای مخاطبان تدارک دیده است. این شبکه از اولین هفته تیرماه، سریال جدید داستان یک شهر را شروع به پخش کرده است و برنامه هایی نظیر «شهر امن»، «شب فیروزه ای»، «کهکشانیا»، «سلام تهران»، «پریزاد»، «شهرک رنگین کمان2»، «رنگین کمان»، «ماهرشو» و جشنواره فیلم های سینمایی را نیز در جدول پخش برنامه های تابستان خود جانمایی کرده است.  

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما