مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402 - 16:16:36
در نشست خبری «گیل‌دخت»؛

نگاه مردم فراتر از انتظار ما بود

نشست خبری مجموعه تلویزیونی «گیل‌دخت» با حضور گروهی از عوامل سازنده آن، امروز ۸ خرداد ماه برگزار شد.

1

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

نشست خبری سریال تلویزیونی «گیلدخت» با حضور مجید آسودگان نویسنده، مجید اسماعیلی کارگردان، محمدرضا شفیعی تهیه کننده و جمعی از بازیگران این سریال، صبح امروز ۸ خرداد ماه ۱۴۰۲ در اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

محمدرضا شفیعی تهیه کننده «گیلدخت» درباره نقاط قوت و ضعف این سریال و تجربه کاری خود در این مجموعه و تماس‌های دریافتی واحد ۱۶۲ صداوسیما از سوی مخاطبان گفت: امروز در واحد ۱۶۲ توانستم با حدود ۱۵ نفر صحبت کنم، برایم جالب بود که از هر طیف سنی از نقاط مختلف کشور تماس می گرفتند. خاصیت هر اثر هنری برای مخاطبان این است که به زعم خودش ببیند و دوست داشته باشد.

او افزود: درباره ایده «گیل‌دخت» باید بگویم ایده‌ ما در شروع کار این بود که چگونه می‌توانیم بخشی از تاریخ خودمان را تصویر کنیم که صرفا تاریخ سیاسی نباشد و بتوانیم تاریخ معماری، تاریخ لباس و پوشاک، … را به تصویر بکشیم.

شفیعی در صحبت‌هایش تصریح کرد: خاستگاه ما در این مجموعه تلویزیونی لزوما موضوع سیاسی با شخصیت تاریخی نبود و قصد داشتیم بخشی از فرهنگ و پوشش، زبان، غذا، کلام، گفتمان و روابط ایرانی را در ۱۱۰ سال قبل به تصویر بکشیم.

مجید اسماعیلی کارگردان «گیل‌دخت» درباره تماس‌های واحد ۱۶۲ عنوان کرد: تماس‌های امروز مطابق حدسیات بود. در این چندماهی که سریال  درحال پخش است بازخوردها را به هر طریق دریافت کردیم و خوشبختانه با اینکه بازخوردها خوب بود از همه خواهش کردم کار را نقد کنند.

او ادامه داد: تماس‌ها متفاوت بود و این کار را دوست داشتند، چرا که خانواده‌ها این سریال را می‌بینند. خیلی‌ها می‌گفتند ما تلویزیون نمی‌دیدیم اما «گیلدخت» ما را با رسانه ملی آشتی داد. خوشحالیم که مخاطب با این مجموعه ارتباط برقرار کرده است.

اسماعیلی درباره چالش‌های فرآیند تولید این اثر اظهار کرد: کار در شهرستان ساخته شد اما این برای من چالش نبود چون من اصلا در تهران کار نساختم. 

وی گفت: قبل از اینکه ۴ سال پیش کار پیشنهاد شد، تصمیم داشتم کاری بسازم که فراگیر باشد و کل مردم ایران آن را ببینند. آقای شفیعی طرح را تهیه کردند و سیناپس را خواندم و…، در نهایت فکر می‌کنم آنچه در ذهنم بود، اتفاق افتاد. فکر می‌کنم با بازخوردهایی هم که تا این لحظه گرفتیم، مهر «گیل‌دخت» به دل مخاطبان نشسته است.

اسماعیلی درباره قاب‌بندی و ترکیب رنگ در «گیل‌دخت» تاکید کرد: از ابتدا بر آن شدیم قاب‌بندی و رنگ بندی متفاوتی نسبت به آثار داخل و خارج ایران داشته باشیم که حتی با به تصویر کشیدن همین گیلان خودمان مخاطب با یک منظره جدیدی از شمال رو به رو شود.

مجید آسودگان نویسنده «گیل‌دخت» نیز عنوان کرد: استقبال خوبی در این زمانه پخش گرفتیم و اتفاق خوشایندی بود و انرژی گرفتم. آدم ضعف خودش را می‌داند و با نکات مثبت حس خوبی ایجاد می‌شود. مخاطبان لیاقت‌شان سریال‌های بهتری است.

این نویسنده درباره فرایند نوشتن فیلمنامه «گیل‌دخت» گفت: مهر سال ۱۳۹۲ طرح اولیه از دل یک پژوهش درباره قصه‌های عامیانه ایران نوشته شد. سعی داشتیم دو فرم قصه‌گویی به صورت دراماتیک مخصوص سینما و تلویزیون و قصه‌های عامیانه که خودش الگوهای متفاوتی دارد، با هم ترکیب کنیم. تصور خودم این است که موفق بودیم. همچنین مراقب بودیم که در تخیل ما، مغایرات تاریخی اتفاق نیفتد. به هر حال در آن دوره تاریخی که سریال را براساس آن ساختیم، انقلاب مشروطه تهران، جنبش عدالتخانه و سفر مظفرالدین شاه اتفاق افتاد و ما هم با درام الیزابتی، تشکیل گروه قدر پژوهش کار را جلو بردیم.

او درباره نقش زنان در خانواده در این سریال تلویزیونی عنوان کرد: ما زنان پیش‌رویی در آن زمان داشتیم البته که گلنار و زن‌های دیگر این داستان تخیلی بودند اما در آن زمان بانوانی همچون گلنار کم نداشتیم که دربرابر سنت‌ها می‌ایستاند و نهایت تلاش می‌کردند تا نهاد خانواده را بازگردانند. ستون محتوایی این سریال از روز اول خانه و خانواده بود و این در رگ و ریشه همه ما وجود دارد.
حضور در «گیل‌دخت» برای من دانشگاه بازیگری بود.

میترا رفیع بازیگر نقش گلنار اظهار کرد: تا امروز فقط می‌توانستیم لطف مردم را بخوانیم اما امروز توانستیم صدای آنها را بشنویم. من مثل همیشه واقع‌بینانه نگاه می‌کنم و نظر مخاطبان از انتظار من مهربان‌تر و دقیق‌تر و صمیمانه‌تر بود و امروز چیزی جز مهرشان ندیدم و نشنیدم. یکی از افرادی که تماس گرفت، پرسید که چه شد گلنار تاثیرگذار بود و من هیچ پاسخی به ذهنم نرسید، جز اینکه مردم محبت داشتند. خیلی خوشحالم که مخاطبان احساس صادقانه‌شان را با ما به اشتراک گذاشتند.

رفیع درباره ایفای نقش خود گفت: می‌توانم بگویم در تنهایی خود در نقش گلنار خیالم آسوده است و در بضاعتم انجام دادم و این مخاطب است که امتیاز نهایی را باید بدهد.

 رضا اکبرپور بازیگر نقش اسماعیل سریال «گیل‌دخت» ضمن بیان اینکه امروز روز فوق‌العاده‌ای بود و دوست داشتم همه همکارانمان اینجا باشند، عنوان کرد: نظرات پر انرژی و خوبی بود و پیش از تماس مخاطبان با صداوسیما هم در کوچه و بازار این نظرات مثبت را می‌شنیدیم. 

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

شبکه افق «در سایه یازده سپتامبر» همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس انتصاب جدید در شبکه دو سیما ویژه برنامه بازگشایی مدارس از شبکه سلامت سیما مراسم یادبود زنده یاد ابراهیم کیهانی ؛ روز چهارشنبه در مسجد بلال همسفر با باد «از شمال تا جنوب سرزمینم» در شبکه مستند پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد/ معرفی مهمانان «جام جم» در قسمت جدید خاطرات ناب فرماندهان دفاع مقدس در مجموعه «ل ۲۷» چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو «از کرخه تا راین» در قاب نمایش روزهای گرم و پرحرارت ورزشی در شبکه سه «خاکریزهای نمکی» در هفته دفاع مقدس در قاب کودک «هشت کوه» ایتالیایی در شبکه چهار شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور تمدید پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک خاطره‌بازی شبکه دو با برنامه روایت فتح و گویندگی شهید آوینی حضور وزیر آموزش و پرورش در ویژه برنامه «پرسشگر» فیلم سینمایی «آپارتمان شماره 13» نمایش داده می شود مستند «شهرک دارخوین» در شبکه دو سیما داستانی از گزینش سردار سلیمانی در «میراث مقدس» شبکه دو پخش مصاحبه‌ای از اسکندر کوتی در خصوص خاطرات جنگ در شبکه دو روایتی از بازگشت پیکر شهید حسین غلامپور در مستند «رؤیای بیداری» آغاز سال تحصیلی با پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک ارتباط زنده برنامه «صبحانه ایرانی» با مدارس کشورمان همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس شبکه نمایش سیما به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت دیدن «قصه های مجید» با همراهی مهدی باقربیگی و فرزندانش ویژه برنامه های شبکه یک به مناسبت هشتم ربیع الاول مجید واشقانی مجری برنامه «ایران بین» شد ویژه برنامه «پنجره باز» روایت سلامت و دفاع مقدس معرفی سریال های پاییزی تلویزیونی همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در روز شهادت امام یازدهم (ع) تقدیر فدراسیون بسکتبال از شبکه ورزش سیما روایتی از عملیات و تاریخ شکل گیری گروه دستمال سرخها در مستندی از شبکه دو تاب‌آوری در زندگی فردی و اجتماعی در «کام شیرین» شبکه دو اسناد منتشر نشده جنگ روی میز شبکه افق پخش زنده ویژه‌ برنامه «سدره» به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) از سامرا «فصل شکار» مهمان سینماجوان تلویزیون می‌شود/ نمایشی متفاوت از یک داستان پدر پسری در «فصل شکار» روایتی از فداکاری بانوان در مستند «ننه قربون» طی هشت سال دفاع مقدس سریال«عاشورا» هرشب از شبکه یک سیما پخش می‌شود «سلام بر ابراهیم» به شبکه دو می‌آید از «قاب عکس» تا «پوتین قرمزها» در قاب شبکه دو تدارک شبکه سه برای پوشش مسابقات آسیایی هانگژو «جان‌وطن» به آنتن شبکه افق رسید/ بازتاب روایت‌های مردمی از جنگ «شماره ۱۰» و «نجات سرباز رایان» در «نقد سینما» بررسی می‌شوند «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو «رواق» در هفته دفاع مقدس پرداختن به ابعاد مهم ریشه‌کنی بی‌سوادی در «سوادیاران» شبکه آموزش «تارکد» به ماجرای «نفوذ» در پرونده فرار بنی صدر می پردازد/ اسمی که برای اولین بار در مستندها می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها