مشاهده خبر

دو شنبه 8 خرداد 1402 - 16:16:36
در نشست خبری «گیل‌دخت»؛

نگاه مردم فراتر از انتظار ما بود

نشست خبری مجموعه تلویزیونی «گیل‌دخت» با حضور گروهی از عوامل سازنده آن، امروز ۸ خرداد ماه برگزار شد.

1

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

نشست خبری سریال تلویزیونی «گیلدخت» با حضور مجید آسودگان نویسنده، مجید اسماعیلی کارگردان، محمدرضا شفیعی تهیه کننده و جمعی از بازیگران این سریال، صبح امروز ۸ خرداد ماه ۱۴۰۲ در اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما برگزار شد.

محمدرضا شفیعی تهیه کننده «گیلدخت» درباره نقاط قوت و ضعف این سریال و تجربه کاری خود در این مجموعه و تماس‌های دریافتی واحد ۱۶۲ صداوسیما از سوی مخاطبان گفت: امروز در واحد ۱۶۲ توانستم با حدود ۱۵ نفر صحبت کنم، برایم جالب بود که از هر طیف سنی از نقاط مختلف کشور تماس می گرفتند. خاصیت هر اثر هنری برای مخاطبان این است که به زعم خودش ببیند و دوست داشته باشد.

او افزود: درباره ایده «گیل‌دخت» باید بگویم ایده‌ ما در شروع کار این بود که چگونه می‌توانیم بخشی از تاریخ خودمان را تصویر کنیم که صرفا تاریخ سیاسی نباشد و بتوانیم تاریخ معماری، تاریخ لباس و پوشاک، … را به تصویر بکشیم.

شفیعی در صحبت‌هایش تصریح کرد: خاستگاه ما در این مجموعه تلویزیونی لزوما موضوع سیاسی با شخصیت تاریخی نبود و قصد داشتیم بخشی از فرهنگ و پوشش، زبان، غذا، کلام، گفتمان و روابط ایرانی را در ۱۱۰ سال قبل به تصویر بکشیم.

مجید اسماعیلی کارگردان «گیل‌دخت» درباره تماس‌های واحد ۱۶۲ عنوان کرد: تماس‌های امروز مطابق حدسیات بود. در این چندماهی که سریال  درحال پخش است بازخوردها را به هر طریق دریافت کردیم و خوشبختانه با اینکه بازخوردها خوب بود از همه خواهش کردم کار را نقد کنند.

او ادامه داد: تماس‌ها متفاوت بود و این کار را دوست داشتند، چرا که خانواده‌ها این سریال را می‌بینند. خیلی‌ها می‌گفتند ما تلویزیون نمی‌دیدیم اما «گیلدخت» ما را با رسانه ملی آشتی داد. خوشحالیم که مخاطب با این مجموعه ارتباط برقرار کرده است.

اسماعیلی درباره چالش‌های فرآیند تولید این اثر اظهار کرد: کار در شهرستان ساخته شد اما این برای من چالش نبود چون من اصلا در تهران کار نساختم. 

وی گفت: قبل از اینکه ۴ سال پیش کار پیشنهاد شد، تصمیم داشتم کاری بسازم که فراگیر باشد و کل مردم ایران آن را ببینند. آقای شفیعی طرح را تهیه کردند و سیناپس را خواندم و…، در نهایت فکر می‌کنم آنچه در ذهنم بود، اتفاق افتاد. فکر می‌کنم با بازخوردهایی هم که تا این لحظه گرفتیم، مهر «گیل‌دخت» به دل مخاطبان نشسته است.

اسماعیلی درباره قاب‌بندی و ترکیب رنگ در «گیل‌دخت» تاکید کرد: از ابتدا بر آن شدیم قاب‌بندی و رنگ بندی متفاوتی نسبت به آثار داخل و خارج ایران داشته باشیم که حتی با به تصویر کشیدن همین گیلان خودمان مخاطب با یک منظره جدیدی از شمال رو به رو شود.

مجید آسودگان نویسنده «گیل‌دخت» نیز عنوان کرد: استقبال خوبی در این زمانه پخش گرفتیم و اتفاق خوشایندی بود و انرژی گرفتم. آدم ضعف خودش را می‌داند و با نکات مثبت حس خوبی ایجاد می‌شود. مخاطبان لیاقت‌شان سریال‌های بهتری است.

این نویسنده درباره فرایند نوشتن فیلمنامه «گیل‌دخت» گفت: مهر سال ۱۳۹۲ طرح اولیه از دل یک پژوهش درباره قصه‌های عامیانه ایران نوشته شد. سعی داشتیم دو فرم قصه‌گویی به صورت دراماتیک مخصوص سینما و تلویزیون و قصه‌های عامیانه که خودش الگوهای متفاوتی دارد، با هم ترکیب کنیم. تصور خودم این است که موفق بودیم. همچنین مراقب بودیم که در تخیل ما، مغایرات تاریخی اتفاق نیفتد. به هر حال در آن دوره تاریخی که سریال را براساس آن ساختیم، انقلاب مشروطه تهران، جنبش عدالتخانه و سفر مظفرالدین شاه اتفاق افتاد و ما هم با درام الیزابتی، تشکیل گروه قدر پژوهش کار را جلو بردیم.

او درباره نقش زنان در خانواده در این سریال تلویزیونی عنوان کرد: ما زنان پیش‌رویی در آن زمان داشتیم البته که گلنار و زن‌های دیگر این داستان تخیلی بودند اما در آن زمان بانوانی همچون گلنار کم نداشتیم که دربرابر سنت‌ها می‌ایستاند و نهایت تلاش می‌کردند تا نهاد خانواده را بازگردانند. ستون محتوایی این سریال از روز اول خانه و خانواده بود و این در رگ و ریشه همه ما وجود دارد.
حضور در «گیل‌دخت» برای من دانشگاه بازیگری بود.

میترا رفیع بازیگر نقش گلنار اظهار کرد: تا امروز فقط می‌توانستیم لطف مردم را بخوانیم اما امروز توانستیم صدای آنها را بشنویم. من مثل همیشه واقع‌بینانه نگاه می‌کنم و نظر مخاطبان از انتظار من مهربان‌تر و دقیق‌تر و صمیمانه‌تر بود و امروز چیزی جز مهرشان ندیدم و نشنیدم. یکی از افرادی که تماس گرفت، پرسید که چه شد گلنار تاثیرگذار بود و من هیچ پاسخی به ذهنم نرسید، جز اینکه مردم محبت داشتند. خیلی خوشحالم که مخاطبان احساس صادقانه‌شان را با ما به اشتراک گذاشتند.

رفیع درباره ایفای نقش خود گفت: می‌توانم بگویم در تنهایی خود در نقش گلنار خیالم آسوده است و در بضاعتم انجام دادم و این مخاطب است که امتیاز نهایی را باید بدهد.

 رضا اکبرپور بازیگر نقش اسماعیل سریال «گیل‌دخت» ضمن بیان اینکه امروز روز فوق‌العاده‌ای بود و دوست داشتم همه همکارانمان اینجا باشند، عنوان کرد: نظرات پر انرژی و خوبی بود و پیش از تماس مخاطبان با صداوسیما هم در کوچه و بازار این نظرات مثبت را می‌شنیدیم. 

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها زمینه‌سازی جهت مشارکت حداکثری/ موضوع 3 مناظره اقتصادی است برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29 خرداد، از شبکه جهانی جام جم دیداری تازه با دکتر علی شریعتی از قاب مجله هنری «بوم» دهه امامت و ولایت با «روضه رضوان» در شبکه پیشران فراتر «کشیک سلامت» امشب بدون حضور نماینده مصطفی پورمحمدی فراخوان هشتمین جشنواره تلویزیونی مستند منتشر شد/ آغاز بخش بین‌الملل با موضوع «غزه» «ابر زیر سقف» فیلم جدید امروز شبکه تهران فینال لیگ برتر بسکتبال در قاب شبکه ورزش برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است «بهشت محافظت شده» دیدنی می شود ویژه برنامه انتخاباتی شبکه دو با تمرکز بر اطلاع رسانی در خصوص سوابق نامزدهای ریاست جمهوری جمع بندی نهایی صحبت های 6 نامزد ریاست جمهوری در مناظره اول تابستان داغ امسال، «با انرژی» هر شب از شبکه نسیم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه ۲۸ خرداد شبکه جهانی جام جم بررسی و تبیین موضوع "اخلاق در انتخابات" «آقا رشید» مهمان شبکه نسیم شد سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی پخش بازی هلند و لهستان از شبکه ورزش عیدانه سینمایی تلویزیون در عید قربان قدردانی ستاد مبارزه با مواد مخدر از مسابقه «سرنخ» شبکه نسیم پخش «مناظره های تلویزیونی» نامزدهای ریاست جمهوری برای ناشنوایان ملاقات با آرسن «لوپن» در شبکه تماشا مسابقات امروز فوتبال یورو ۲۰۲۴ عید سعید قربان، همراه با برنامه‌های تلویزیون پخش سریال «لوپن» و «جواهری در قصر» از شبکه تماشا بازپخش برنامه های تبلیغاتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «سفر بزرگ» در شبکه نمایش ساعت برگزاری مناظره آخر تغییر کرد برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت «ای برادر کجایی؟» در شبکه نمایش «مهدی خسروی» مجری مناظره‌های انتخاباتی شد فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پرواز «بادبادک» در شبکه تهران برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها شنبه ۲۶خردادشبکه جهانی جام جم نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری مهمان برنامه «تهران ۲۰» می شوند اطلاعیه شورای ورزش سازمان صداوسیما مسابقات امروز فوتبال یورو ۲۰۲۴ پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق طنین دعای پرفیض عرفه از قاب تلویزیون بدون تعارف با نامزدهای ریاست جمهوری میزگردهای اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم بررسی «کارنامه سه ساله» با حضور روح‌الله سهرابی/ «عطرآلود» نقد و بررسی می‌شود اشکان دژاگه و خداداد عزیزی در برنامه «یورو ۲۴» شبکه ورزش نظرسنجی‌هایی که در فضای مجازی به رسانه ملی نسبت داده می‌شوند، صحت ندارند «سیمای انتخابات» در رسانه ملی پخش ویژه برنامه «کوی محبت» در رثای امام باقر(ع) سفر «تهرانگرد» به شهرستان پردیس/ گشت و گذار در روستای تاریخی گل خندان ارتقای سطح نخبگی و کارشناسی سؤالات مناظره‌ها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها