مشاهده خبر

سه شنبه 16 خرداد 1402 - 13:38:42

«ایران دخت»؛ روایتی از رشادت قهرمانان ایرانی؛ از آریو برزن تا حاج قاسم سلیمانی

«ایران دخت» تازه ترین اثر گروه نماهنگ مرکز بسیج رسانه ملی، روایتی از رشادت های قهرمانان ایرانی در طول تاریخ در دفاع از بانوان ایرانی است.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

این نماهنگ روایتگر قصه ای است که از دل واقعیت برآمده و با زبان شعر و موسیقی اهمیت دختران ایران را در گذر زمان به تصویر می کشید. در این نماهنگ دختر ایران در بستر تاریخ قدم می زند و قهرمانانی می بیند که از زمان های دور برای آرامش وی مبارزه می کنند.

سیدعبدالحسین میرداماد تهیه کننده این «نماهنگ» گفت: برای ساخت این نماهنگ از ابتدا فکر شده بود که این کار یک ساختار سینمایی داشته باشد و به صورت کلیشه و تنها متکی بر موزیک و تصویر نباشد.

وی افزود: از آن جایی که فلسفه نماهنگ این است که باید در زمان کوتاه پیام موجز، خلاصه و گویایی به مخاطب ارائه دهد ما هم برای ساخت این «نماهنگ» سعی کردیم با رعایت این مساله، بالاترین پیام را انتقال دهیم.

تهیه کننده «ایران دخت» ادامه داد: این اثر علاوه بر امتیاز تعدد شخصیت، از فضای استودیو خارج شده است به طوری که در هر دقیقه یک جغرافیا را با قصه ای روایت کردیم. برای روایت این اثر هم از هنرمند توانای کشورمان فرهاد قائمیان دعوت کردیم که خیلی به ما کمک کردند و مشاوره های خوبی دادند.

وی با اشاره به این که حدود 30 نفر از اسامی قهرمانان اساطیری ایران از قبل از اسلام تا زمان ورود اسلام به کشورمان را در این موضوع خاص استخراج و 6 قهرمان را انتخاب کردیم قهرمانان ما از آریوبرزن شروع شد تا سورنا، میرازکوچک خان جنگلی، شهیدجهان آرا و در نهایت به حاج قاسم سلیمانی رسیدیم.

میرداماد خاطرنشان کرد: برای انتخاب قهرمانان ما به اقلیم، دوره های تاریخی، فواصل زمانی توجه کردیم و هر قهرمان را بر پایه یک مبنایی انتخاب کردیم که اقشار جامعه را دربرگیرد. حتی به این نکته هم توجه داشتیم پیوست های داستان به گونه ای گنجانده شود تا  قصه جغرافیا با هم جوردر آید.

برای موسیقی این اثر هم خیلی تحقیق انجام شد. در ابتدا اصرار داشتیم که از موسیقی بین الملل استفاده کنیم اما در نهایت  تصمیم گرفتیم هر دوره تاریخی از موسیقی دوره خود بهره ببرد.

مثلا برای دوره رئیسعلی دلواری ، سازها به سمت موسیقی جنوبی کشیده شد و برای دوره میرزاکوچک خان جنگلی و مبازرات جنگلی ها، موسیقی خطه شمال و گیلان مورد استفاده قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به استقبال خوب از نماهنگ «ایران دخت»، سازمان بسیج رسانه ملی برای ادامه ساخت این اثر و معرفی قهرمانان دیگر کشورمان پیشنهاد داده است و ما آمادگی داریم «نماهنگ» جدیدی از افرادی که در رشته های ورزشی ،فرهنگی، علمی و .. که در تاریخ کشورمان قهرمان ملی محسوب می شوند، تولید کنیم.

این نماهنگ به تهیه کنندگی سیدعبدالحسین میرداماد و کارگردانی آرش آقاجانی همزمان با روز دختر از شبکه های سیما پخش شد.

انتهای پیام/ن

آخرین اخبار

پخش انیمیشن سینمایی جدید «شعر لامیا» در روز بزرگداشت مولوی شبکه دو از امشب «وکیل شگفت‌انگیز» می‌گیرد افق سراغ «بحران هسته ای: جزیره تری مایل» می‌رود فیلم «باغچه بان» نمایش داده می شود پخش نخستین قسمت «شور شیرین» در شبکه دو روایتی متفاوت از پرتاب موفق ماهواره نور 3 در مستند «سومین نور» «مهمانی امت احمد(ص)» به مناسبت هفته وحدت در سیمای شبکه دو مسعود سخاوت‌دوست مهمان «نقد سینما» می‌شود/ بررسی فیلم «بی‌رویا» و مستند «انیو» «تارکد» پرونده حج خونین سال ۶۶ را گشود/ سرنخ هایی از ارتباط با منافقین و امریکایی ها «غریب» از قاب تلویزیون پخش می‌شود «مرصع» سراغ قاب های حماسه رفت/ دفاع مقدس در آیینه هنر عکاسی برنامه سازی با هدف ایجاد آرامش و آموزش شهروندان روایتی از فعالیت‌های یکی از بانوان کشورمان در مستند «خیرالنساء» همراه با نوای خوانندگان جهان اسلام در «طنین رحمت» شبکه دو پخش یک مستند در روز جهانی سالمند از شبکه سلامت «آتش» در شبکه نمایش فصل جدید «فوتبال ۱۲۰» با اجرای حافظ کاظم زاده حمیدرضا محمدی به «نقطه رهایی» پیوست بررسی نحوه بازگشت لوح‌های هخامنشی به ایران در «نوسان» مجلس بزرگداشت زنده یاد «ابراهیم کیهانی» برگزار شد دیدار مسئول کارگروه ستاد جشن های نیمه شعبان سیما با تولیت مسجد مقدس جمکران ویژه برنامه «رواق» در هفته وحدت اولین هفته مهر ماه و فیلم هایی به رنگ ایثار و شهادت در قاب تلویزیون پخش «شب فیروزه‌ای» به مناسبت هفته وحدت و میلاد حضرت رسول (ص) از شبکه پنج 2 اثر از تولیدات خانه مستند روی آنتن شبکه دو می‌روند پخش اختصاصی و آنلاین «سرزمین مادری» در تلوبیون پخش سریال خاطره انگیز «قصه های جزیره» و «مامور انتقال» از شبکه تماشا سرپرست تولید و فنی شبکه نمایش منصوب شد حضور «وکیل شگفت‌انگیز» در شبکه ‌دو شبکه افق به «دیک گریگوری» کمدین سیاه‌پوست آمریکایی آنتن می‌دهد از تدارکاتچی تا بلمی بسوی ساحل در ویژه برنامه هفته دفاع مقدس «خیلی دور خیلی نزدیک» مروری بر صحبت‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل همزمان با آغاز فصل جدید «خط سوم» پنجمین قسمت «میراث مقدس» در سیمای شبکه دو مروری بر خاطرات «زنان جبهه شمالی» در شبکه دو آغاز پخش فصل چهارم مستند «سفر قند» آموزش اصول بازیگری به کودکان در«یکی بود یکی نبود» روایت‌هایی از زندگی‌های پس از جنگ در مجموعه نمایشی «فانوس» شبکه افق «در سایه یازده سپتامبر» همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس انتصاب جدید در شبکه دو سیما ویژه برنامه بازگشایی مدارس از شبکه سلامت سیما مراسم یادبود زنده یاد ابراهیم کیهانی ؛ روز چهارشنبه در مسجد بلال همسفر با باد «از شمال تا جنوب سرزمینم» در شبکه مستند پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد/ معرفی مهمانان «جام جم» در قسمت جدید خاطرات ناب فرماندهان دفاع مقدس در مجموعه «ل ۲۷» چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو «از کرخه تا راین» در قاب نمایش روزهای گرم و پرحرارت ورزشی در شبکه سه «خاکریزهای نمکی» در هفته دفاع مقدس در قاب کودک

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها