مشاهده خبر

یک شنبه 19 شهریور 1402 - 9:41:13

مجله تصویری «خیلی دور خیلی نزدیک» با مرور خاطراتی از دهه ۵۰ تا ۸۰

«خیلی دور، خیلی نزدیک» با محوریت «پلی از گذشته پرافتخار تا آینده پرامید»در حال پخش از آنتن شبکه دو است.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

حمیدرضا فتح آبادی تهیه کننده «خیلی دور، خیلی نزدیک» درباره ایده اولیه این برنامه گفت: حدود یک سال پیش ایده ساخت چنین برنامه ای در ذهن شکل گرفت و طی جلساتی که با «بامروت نژاد» مدیر شبکه دو داشتیم به این نتیجه رسیدیم محتوایی با هدف مرور برنامه های قدیمی را برای همراهان همیشگی تلویزیون آماده پخش کنیم.
در جلساتی که با قائم مقام و مدیر تامین برنامه شبکه دو انجام شد به این نتیجه رسیدیم برنامه های گذشته تلویزیون را در یک باره زمانی چهل ساله مرور کنیم تا سرانجام به «خیلی دور، خیلی نزدیک» رسیدیم. انتخاب نام این برنامه هم بر دو وجه استوار بود؛ «خیلی دور» ناظر بر پخش آثار قدیمی ایران و جهان بوده و واژه «خیلی نزدیک» ناظر بر پخش آثار جدید ایران و جهان که این دور عبارت در کنار هم، پلی بین آثار گذشته تاکنون را رقم خواهد زد.
وی خاطرنشان کرد: شعار برنامه هم «از هر جا، هر زمان، هر چه می پسندی برایمان پیغام بگذار» و هدف هم «سفری از اکنون به گذشته و از گذشته به آینده» و «اینک زندگی در اکنون با تلویزیون» است.
فتح آبادی افزود: این برنامه سه رکن اصلی دارد؛ آرشیو، مردم و تلویزیون. هدف ما این بود که جستجویی در آرشیو برنامه‌های تلویزیونی داشته باشیم به همین دلیل از برنامه‌های قدیمی سال 57 شروع کرده و تا برنامه‌های دو، سه سال اخیر را بازنگری و مورد بازبینی قرار می دهیم. پخش برنامه‌های قدیمی برای مخاطبان دهه 40، 50 و 60 نوستالژی خواهد بود؛ همچنین متولدین دهه 70 و 80 که فرزندان نسل قبل هستند نیز می‌توانند در کنار خانواده این خاطره بازی را تماشا کنند و با این برنامه‌ها آشنا شوند.
فتح‌آبادی با اشاره به اهمیت نظرات مردم در این برنامه گفت: برنامه «خیلی دور، خیلی نزدیک» بر دو پایه آرشیو و مردم استوار است؛ آرشیو که منبع اصلی ماست و از آن برای خود برنامه استفاده می‌کنیم و از نظرهای مردم برای پیش بردن برنامه استفاده می‌کنیم. در واقع از جایی به بعد مردم به ما می‌گویند که چه برنامه ای را پخش کنیم. از سریال‌های قدیمی ایرانی و خارجی گرفته تا مسابقات تلویزیونی و گزارش‌های ورزشی.
قسمت «دور برنامه»  مخاطب آن دهه 50- 60 هستند و قسمت «نزدیک برنامه» هم  دهه 70 به بعد هستند ولی در عمل تلاش می کنیم نسل های گذشته که از این برنامه ها خاطره دارند در فرصتی در کنار نسل جدید این برنامه ها را مرور کنند.
شبکه دو چون شبکه «زندگی و خانواده» است تلاش کردیم به واسطه محتوای این برنامه، نسل های مختلف در کنار هم  بیننده آن باشند. می توان گفت نسل هایی قدیمی با این برنامه خاطره بازی می کنند و نسل جدید خاطره سازی می کند.
در این برنامه بخش گزیده ای از فیلم های سینمایی، سریال و مجموعه های نمایشی، فیلم های مستند، کارتون،  نماهنگ، تیتراژ سریال هاو برنامه ها، ورزش، موسیقی فیلم و پشت صحنه برنامه ها و همچنین دوبلاژ که از بخش های اصلی برنامه هستند پخش می شود.
در برنامه نکاتی هم به صورت زیرنویس اطلاع رسانی می کنیم این که کاردر چه سالی تولید شده است، بازیگر، گوینده، عوامل برنامه چه کسانی هستند، داستان آن بر چه اساسی نگارش شده و در کل نکات خاص و جذاب را برای بینندگان بازگو کنیم.
فتح آبادی خاطرنشان کرد: «خیلی دور، خیلی نزدیک» روزهای شنبه تا چهارشنبه 30 دقیقه بامداد پخش و ساعت 14 تکرار می شود و برای احترام به نظر مخاطبان، پنج شنبه ها و جمعه ها، یک فیلم سینمایی به درخواست مردم پخش می کنیم، ضمن این که جمعه ها ساعت 14 گلچینی از برنامه برای مخاطبان پخش خواهیم کرد.
فتح آبادی اضافه کرد: برنامه در روزهای مناسبتی منعطف به مناسبت خاص همان ایام می شود. مثلاً در ایام محرم، برنامه‌هایی با همین محوریت پخش می کنیم یا در سالروز تولد علی حاتمی، آثار این کارگردان را پخش کردیم و سعی می کنیم با پخش برنامه‌های مرتبط سعی می‌کنیم به‌روز پیش برویم.
فتح آبادی افزود: در حال برنامه‌ریزی برای بخش جدیدی هستیم که پیام‌هایی که مردم در فضای مجازی برای ما می‌نویسند، پاسخ ‌دهیم. قرار است بخشی به نام «آن چه خواسته اید» به برنامه اضافه شود که راه ارتباطی مخاطبان با برنامه خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/ج

آخرین اخبار

آموزش اصول بازیگری به کودکان در«یکی بود یکی نبود» روایت‌هایی از زندگی‌های پس از جنگ در مجموعه نمایشی «فانوس» شبکه افق «در سایه یازده سپتامبر» همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس انتصاب جدید در شبکه دو سیما ویژه برنامه بازگشایی مدارس از شبکه سلامت سیما مراسم یادبود زنده یاد ابراهیم کیهانی ؛ روز چهارشنبه در مسجد بلال همسفر با باد «از شمال تا جنوب سرزمینم» در شبکه مستند پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد/ معرفی مهمانان «جام جم» در قسمت جدید خاطرات ناب فرماندهان دفاع مقدس در مجموعه «ل ۲۷» چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو «از کرخه تا راین» در قاب نمایش روزهای گرم و پرحرارت ورزشی در شبکه سه «خاکریزهای نمکی» در هفته دفاع مقدس در قاب کودک «هشت کوه» ایتالیایی در شبکه چهار شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور تمدید پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک خاطره‌بازی شبکه دو با برنامه روایت فتح و گویندگی شهید آوینی حضور وزیر آموزش و پرورش در ویژه برنامه «پرسشگر» فیلم سینمایی «آپارتمان شماره 13» نمایش داده می شود مستند «شهرک دارخوین» در شبکه دو سیما داستانی از گزینش سردار سلیمانی در «میراث مقدس» شبکه دو پخش مصاحبه‌ای از اسکندر کوتی در خصوص خاطرات جنگ در شبکه دو روایتی از بازگشت پیکر شهید حسین غلامپور در مستند «رؤیای بیداری» آغاز سال تحصیلی با پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک ارتباط زنده برنامه «صبحانه ایرانی» با مدارس کشورمان همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس شبکه نمایش سیما به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت دیدن «قصه های مجید» با همراهی مهدی باقربیگی و فرزندانش ویژه برنامه های شبکه یک به مناسبت هشتم ربیع الاول مجید واشقانی مجری برنامه «ایران بین» شد ویژه برنامه «پنجره باز» روایت سلامت و دفاع مقدس معرفی سریال های پاییزی تلویزیونی همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در روز شهادت امام یازدهم (ع) تقدیر فدراسیون بسکتبال از شبکه ورزش سیما روایتی از عملیات و تاریخ شکل گیری گروه دستمال سرخها در مستندی از شبکه دو تاب‌آوری در زندگی فردی و اجتماعی در «کام شیرین» شبکه دو اسناد منتشر نشده جنگ روی میز شبکه افق پخش زنده ویژه‌ برنامه «سدره» به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) از سامرا «فصل شکار» مهمان سینماجوان تلویزیون می‌شود/ نمایشی متفاوت از یک داستان پدر پسری در «فصل شکار» روایتی از فداکاری بانوان در مستند «ننه قربون» طی هشت سال دفاع مقدس سریال«عاشورا» هرشب از شبکه یک سیما پخش می‌شود «سلام بر ابراهیم» به شبکه دو می‌آید از «قاب عکس» تا «پوتین قرمزها» در قاب شبکه دو تدارک شبکه سه برای پوشش مسابقات آسیایی هانگژو «جان‌وطن» به آنتن شبکه افق رسید/ بازتاب روایت‌های مردمی از جنگ «شماره ۱۰» و «نجات سرباز رایان» در «نقد سینما» بررسی می‌شوند «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو «رواق» در هفته دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها