مشاهده خبر

یک شنبه 13 اسفند 1402 - 13:0:27

بررسی و تحلیل فلسفی فرهنگ عامه در «امتــــــداد»

«امتداد» یک برنامه گفت وگو محور است با موضوع بررسی و تحلیل فلسفی فرهنگ عامه نظیر فیلم، سریال، موسیقی و... که به زودی روانه آنتن خواهد شد.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

«امتداد» از تولیدات مرکز سیمرغ رسانه ملی قرار است در فصل نخست خود به تبیین امتداد اندیشه‌ها و جهان‌بینی‌ها در برخی آثار فرهنگی و محصولات رسانه‌ای و هنری بپردازد.

مهدی انصاری تهیه کننده «امتداد» گفت: هدف کلی از ساخت این برنامه، نمایش امتداد جهان‌بینی‌ها و اندیشه‌ها در شکل‌گیری ساحت‌های مختلف زندگی، سبک زندگی و تمدن بوده است. ما در این برنامه می خواهیم بگوییم مولفه‌های زندگی و سبک زندگی به شکل باری به هر جهت و خود به خودی به وجود نمی‌آیند و منشأ آن‌ها، وادی فکر و اندیشه است.

وی درباره علت نامگذاری این برنامه تصریح کرد: مفهوم «امتداد» الهام گرفته از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ است که فرمودند: «غربی‌ها با امتداد فلسفه‌های خودشان، مسائل سیاسی، مسائل حکومتی، مسائل اجتماعی را حل کرده‌اند. من کتاب هایی را دیدم که غربی‌ها نوشته‌اند، [در] تأثیر فلسفه در فوتبال؛ یعنی امتداد فلسفه حتّی به فوتبال! ببینید این امتداد دادنِ مسائل فکریِ خودشان به تمام عرصه‌های زندگی و میدان های زندگی [است]؛ ما این کار را بایستی انجام بدهیم. ما از لحاظ فلسفه قوی هستیم؛ فلسفه‌ی اسلامی از فلسفه‌ی غربی، قوی‌تر و ریشه‌دارتر و دارای استحکام بیشتر است، ولی بایستی امتداد آن در زندگی، محسوس باشد.»

انصاری افزود: «امتداد» یک برنامه گفت و گو محور است که موضوع آن فلسفه و فرهنگ عامه است. بخشی از این فرهنگ در حوزه فیلم، سریال و انیمیشن و بخشی هم در حوزه موسیقی و فشن (مد) و... است.

از آن جایی که مقوله هنر در بخش های مختلفی همچون فیلم سازی با فرهنگ عامه مردم عجین شده است ما به دنبال آن هستیم بگوییم این فرهنگ عامه امتداد یافته چه نگاه فلسفی بوده است.

مثلا در حوزه فیلم «کریستوفر نولان» کارگردان، نویسنده و تهیه کننده بریتانیایی را معرفی می کنیم. این که چه ویژگی شخصیتی دارد و فیلم سازی اش متاثر از چه دیدگاه فلسفه ای بوده است. در واقع ما با عینک فلسفی به هنر و فرهنگ عامه نگاه می کنیم.

تهیه کننده «امتداد» تصریح کرد: مباحث امتداد هم شامل فلسفه غرب و هم فلسفه شرق می شود.

انصاری خاطرنشان کرد: مجموعه ای از کتاب ها وجود دارد که توسط فلاسفه غربی نوشته شده و مبنای هر قسمت بررسی یکی از این کتاب هاست. بر مبنای این کتاب کارشناس میزبان علاوه بر ارائه محتوای کتاب مباحثی را مطرح می کند و مهمانی که دعوت می شود به نوعی علاقه مند به این حوزه است و در این خصوص مطالعات و پژوهش هایی کرده است. از کارشناسان این برنامه، سهیل سلیمی، شروین فضل علی زاده و امیرحسین بهامیر را می توان نام برد که در حوزه های تخصصی خودشان، مسائل را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهند.

انصاری گفت: «امتداد» سه بخش دارد یک بخش گفت و گو که «رامین پورمند» به عنوان کارشناس میزبان، فضای گفت و گو را مدیریت و به عنوان کسی که به موضوع علاقه دارد با کارشناس مهمان تبادل نظر می کند. یک بخش هم راوی دانای کل که ابتدا و انتهای اثر است و بخش پلی بک که اطلاعات تکمیلی را به مخاطبان ارائه می دهد.

وی افزود: در پایان هر قسمت هم ما یک نگاه ایرانی ـ اسلامی به محتوا داریم و جنبه های انتقادی و حکمی مقابل هر فلسفه را مطرح می کنیم. به طور کل در هر مبنای فلسفی نگاه انتقادی می تواند وجود داشته باشد. گاهی این نگاه انتقادی کل مساله را نفی و برخی اوقات، گوشه ای از دیدگاه فلسفی نسبت به موضوعی را اصلاح می کند.

به گفته انصاری، امتداد اندیشه‌ها در حوزه‌های نظام‌سازی، دولت‌سازی، عرصه‌های متنوع سبک‌زندگی از جمله محورهایی است که در فصل های بعد «امتداد» به آن پرداخته خواهد شد.

سید عرفان حسینی سردبیر، محمدعلی پوراسد مدیر تصویربرداری و نورپردازی، امیرحسین اُکاتی جانشین تهیه کننده و احسان حجتی نویسنده گفتار متن برنامه «امتداد» هستند.

«امتداد» تولید مرکز سیمرغ است که در 26 قسمت تهیه شده و قرار است در سال 1403 روی آنتن یکی از شبکه های سیما برود.

تصاویر این برنامه

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

پشت درهای بهشت با «کوی محبت» شبکه دو سریال جدید «دوشیزه اسکارت و دوک» در شبکه چهار روایت یک تشییع... ارائه تلنگری با رویکرد طنز در «سفر بخیر» «۲۳ نفر» به شبکه امید می آیند مراسم علم یراق در دزفول آخرین هفته تیر ماه و فیلم سینمایی و تلویزیونی سیما «حسینیه تهران» در دهه دوم محرم «خورشید روز سیزدهم» در قاب تهران رویت «پلنگ آناتولی» در شبکه نمایش «سیکاریو» با کیفیت 4K-HDR در قاب فراتر سومین قسمت ویژه برنامه «خیابان آزادی» به روی آنتن افق «سلمان فارسی» سال ۱۴۰۵ به آنتن می رسد ناگفته های دفاع مقدس در مستند سیاسی «اتاق جنگ» «1408» در شبکه نمایش «سبز به رنگ زمرد» در قاب سه راهکارهای عملی برای زندگی سالم با محوریت طب سنتی در «انارستان» «مجلس واقعه»؛ روایتی مانا از هنر عاشورایی «تعزیه» راز خوانش انقلاب اسلامی از سوژه‌ها مستند «آشنای ناآشنا» روایتی متفاوت از زندگی حسین انصاریان «به خاطر هانیه» در شبکه دو «دنیای مخفی آریتی» و «سرایدار» امروز در قاب شبکه تهران «عاشورای دربند» در قاب شبکه تهران نخستین گفتنی های عاشورا برای تو در «کوی محبت» شبکه دو مستند «اشک» روایتی متفاوت از سوگواری بر سالار شهیدان نگاهی به قاب‌های ماندگار شهادت در مجله هنری «بوم» روایتی دیگر از وقایع ظهر عاشورا در «کوی محبت» شبکه دو «آوای شب دهم» در شبکه مستند روایتی از شهید تاسوعا از قاب شبکه افق تماشای ۵ اپیزود از «قصه های تبیان» «حاج مرزوق» روایت عزاداری های سنتی در ایران «خاطرات فراموش شده» عنوان قسمت جدید «رخ مادر» شد حسینیه‌ای به وسعت ایران در عزای حسینی شرحی بر ایثار علمدار وفا، ساقی آب و ادب در «کوی محبت» شبکه دو فینال رقابت های جذاب ویمبلدون از قاب شبکه ورزش روایت یکی از کهن‌ترین عزاداری محرم در مستند «آبی برای سقایی» «به خاطر هانیه» در شبکه نمایش همراه با مستندهای محرمی شبکه قرآن و معارف سیما سینمایی های تلویزیون در روز عزای سید و سالار شهیدان (ع) پخش سخنرانی های مذهبی با محوریت ماه محرم در قاب شبکه قرآن تاسوعا و عاشورای حسینی در قاب «حسینیه تهران» نسخه سینمایی «کاتب اعظم» روی آنتن شبکه افق می‌رود شبکه تماشا منتظر است؛ «با سال تماس بگیر» قدیمی ترین تکیه تهران «تار و ترنج» اولین سکوی عرضه محصولات شعر و موسیقی سازمان صداو سیما دو انتصاب جدید در شبکه نسیم «قامت خمیده» عنوان قسمت جدید «رخ مادر» شد گنجینه نواهای عاشورایی زارع‌زاده: جشنواره تلویزیونی مستند، تلاش برای عدالت‌گستری است/ توجه ویژه به مستندهای فلسطین شرحی بر فداکاری‌ها و ایثار سالار شهیدان، حسین بن علی (ع) در «کوی محبت» شبکه دو

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها