مشاهده خبر

سه شنبه 21 فروردین 1403 - 17:20:2
«سرزمین شعر» نخستین مهمان 162 در سال جدید شد

تنوع شاعران و مضامین، امتیاز «سرزمین شعر»

جمعی از عوامل و دست‌اندرکاران برنامه «سرزمین شعر» که این روزها در حال پخش از شبکه چهار سیماست، با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان (162)، به تماس‌های تلفنی علاقه‌مندان خود پاسخ دادند و در نشستی خبری که برای آنها ترتیب داده شده بود شرکت کرده و پاسخگوی سوالات مخاطبان خود بودند.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

در ابتدای این نشست حسین قرایی، مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی ضمن پاسداشت مقام زبان ادبیات فارسی از حضور دست‌اندرکاران برنامه «سرزمین شعر» به عنوان نخستین گروهی که در سال جدید در واحد ۱۶۲ حضور یافته‌اند، ابراز خوشحالی کرد و گفت: این امر نشان از اهمیت شعر به عنوان ثروت ملی دارد.

 

تنوع شاعران و مضامین؛ امتیاز «سرزمین شعر»
علی زارعان، تهیه‌کننده این برنامه نیز به ایده شکل‌گیری برنامه و سابقه یک ساله طرح اشاره کرد و گفت: طرح این کار بیش از یکسال ذهنم را به خود درگیر کرده بود و در پی آن بودم که یک ویژند دائمی طراحی کنم.
وی افزود: هر کاری پیش از «سرزمین شعر» تولید شده بود، برای شعر نبود و با دیدن اشتیاق و همکاری شاعران و دوستان دغدغه مند به نتیجه مشترکی رسیدیم و شبکه چهار را که آشیانه شعر بود، انتخاب کردیم.
زارعان به سختی‌های این کار نیز اشاره کرد و گفت: تنوع در مضامین شعرها، انتخاب ۶۴ شاعر از شهرستان‌ها و جمع‌بندی کار سرگروه‌ها علاوه بر سختی، مایه افتخار و جذابیت کار شد.

 

ساخت برنامه متفاوت در خور ادبیات
عادل زمانی، کارگردان «سرزمین شعر» هم با بیان اینکه وقتی این کار به بنده پیشنهاد شد از آنجاکه به دنبال ساخت برنامه متفاوتی بودم، همه کارهایم را کنار گذاشتم و تنها دغدغه‌ام «سرزمین شعر» شد اظهار کرد: می‌دانستم که برنامه تخصصی با محتوای شعر در تلویزیون کم است، بنابراین با تهیه‌کننده و اتاق فکر هم‌کلام و هم‌دل شدم تا برنامه در خور ادبیات این سرزمین تولید شود.

وی به موانع موجود در ساخت این برنامه اشاره کرد و گفت: همزمان چهار فرایند پیش‌تولید، تولید، پس‌تولید و پخش را پیش می‌بردیم. پیش بردن این چهار فرایند سخت بود، اما از اینکه این برنامه به خودی خود جذاب و متفاوت بود، مرا آرام می‌کرد.
کارگردان «سرزمین شعر» از ساخت فصل دوم آن خبر داد و گفت: در فصل دوم فراخوان گسترده‌تری خواهیم داد و از طیف‌های مختلف شاعران و مخاطبان دعوت خواهیم کرد. امیدوارم در فصل دوم شاهد برنامه متفاوت‌تری نسبت به فصل اول باشیم.

 

علت موفقیت «سرزمین شعر» 
ناصر فیض، داور «سرزمین شعر» هم گفت: در این که «سرزمین شعر» برنامه موفقی است شکی نیست و اگر دلیل واقعی آن را بخواهید می‌توانم در یک جمله خلاصه کنم: «این برنامه سابقه نداشته است.»  برنامه‌های قبلی عام‌تر بود و حدس می‌زدیم که برنامه موفقی را شاهد باشیم.
وی افزود: برنامه‌ای که از شاعران به عنوان هسته اصلی استفاده می‌کند، همانند بذری است که پاشیده شده و نباید درجا بزند، چرا که در این صورت رشدش متوقف می‌شود.
 فیض در خاتمه ابراز امیدواری کرد که فصل بعدی برنامه تغییرات چشمگیری داشته باشد.

محمود حبیبی کسبی از سر گروه‌های «سرزمین شعر» از شکل گیری برنامه و نقش سازنده استادان محمدعلی مودب و علیرضا قزوه تقدیر کرد و گفت: با ساخت این برنامه کمک شد شعر به میان مردم بازگردد و مردم راجع به آن نظر دهند.
محمودرضا اکرامی‌فر دیگر سرگروه این برنامه، پایه برنامه «سرزمین شعر» را پیوند میان دو رسانه و شعر دانست و ابراز امیدواری کرد که از ظرفیت‌های بالقوه برنامه چون سرگروه‌ها بیش از این بهره گرفته شود.

 

ضرورت توجه بیشتر به شعر و ادبیات
اسماعیل امینی، یکی دیگر از سرگروه‌های «سرزمین شعر» گفت: در هر برنامه‌ای که مربوط به شعر و زبان و ادبیات فارسی باشد با اشتیاق حضور می‌یابم و امیدوارم که رسانه بیش از این به شعر و زبان و ادب فارسی اهمیت دهد.
 وی از مدیران رسانه ملی خواست به شعر و ادبیات و ادب دوستان زمان بیشتری اختصاص دهند.
نغمه مستشار نظامی از سرگروه‌های «سرزمین شعر» اظهارکرد: این که رسانه ملی در دوره تحول برنامه‌ای در باب شعر ساخته، قابل تقدیر است.
وی از تجربه حضورش در واحد 162 اداره‌کل روابط عمومی صداوسیما ابراز رضایت کرد و گفت: بازخورد خوبی از مخاطبان برنامه داشتم و تصور نمی‌کردم بیننده‌هایی تا این حد تخصصی داشته باشیم.
 وی از اینکه مخاطبان از تنوع مضامین شعری رضایت داشتند به وجد آمده و گفت: مخاطبان از اینکه در برنامه از شاعران معاصر، شعر نو و سپید می‌شنوند رضایت داشتند.
مستشار نظامی‌به بخشی از نظرات مخاطبان اشاره کرد و گفت: اگر بخشی بود که این عزیزان را راهنمایی کرده و آموزش می‌داد، خیلی خوب می‌شد. پیشنهاد می‌کنم اشعار خوانده شده به صورت کتاب چاپ شوند.
فریبا یوسفی دیگر سرگروه این برنامه گفت: ایده سرزمین شعر ایده نویی بود و باعث شد مخاطبان عام و خاص جذب آن شوند. امروز که نظرات مخاطبان را شنیدم، دریافتم که با مخاطبان حرفه‌ای و ادب‌دوست روبه‌رو هستیم. این حجم از تماس‌ها به منِ سرگروه گوشزد کرد که در کارم جدی‌تر باشم.
یوسفی از تهیه‌کننده برنامه خواست در سری جدید برنامه از شاعران شناخته نشده بیشتر دعوت شود.
علی داودی و افسانه غیاثوند از دیگر سرگروه‌های  این برنامه نیز از اینکه در واحد 162 رسانه ملی حضور یافتند، ابراز خوشحالی کرده و ابراز امیدواری کرد در سری جدید برنامه از چهره شناخته نشده در باب شعر و ادب بیشتر بهره گرفته شود.

«سرزمین شعر» نخستین رقابت تخصصی در حوزه شعر معاصر ایران است که در آن 64 شاعر در هشت گروه با یکدیگر به رقابت شعری می‌پردازند و اشعارشان توسط کارشناسان متخصص و بنام حوزه شعر و ادبیات مورد داوری قرار می‌گیرد تا سرانجام با رأی و نظر داوران برنامه، شاعرِ شاعران انتخاب شود.

«سرزمین شعر» به تهیه کنندگی علی زارعان در 26 قسمت 70 دقیقه‌ای از روزهای پایانی سال گذشته تا عید سعید فطر، هر شب ساعت 22:30 از شبکه چهار سیما  پخش می‌شود. ناصر فیض، علیرضا قزوه، محمد کاظم کاظمی و علی محمد مودب داوران مسابقات این برنامه هستند و محمد مهدی سیار  اجرای برنامه را به عهده دارد.

تصاویر بیشتر

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

بازخوانی خاطرات واقعی زائرین از مهربانی امام رضا(ع) ویژه برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت میلاد امام رضا (ع) پوشش زنده جشنواره تلاوت‌های تقلیدی بازار مسکن از اجاره تا خرید روی میز «تهران ۲۰» «فرشته ها با هم می آیند» در روز ملی جمعیت «ماجراهای پدینگتون» در شبکه کودک «بدون قرار قبلی» در شبکه نمایش همنشین مناسب در جدول پخش شبکه‌ها/ تولید ۱۵۰۰ اثر کوتاه در سال جاری داستان غم‌انگیز چاپ پول بدون پشتوانه در آمریکا در «دوران» تقدیر مدیر عامل موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم از شبکه نسیم هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق همراهی مخاطب با «فوتبال ۱۲۰» «خانواده ملیله چی» در قاب نمایش انتصاب سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش سیما پلان های ماندگار از صحن انقلاب حرم رضوی در «کرامت رضوی» «سفر برق» به شبکه مستند سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد فصل جدید «تا نیایش» از حرم مطهر ضامن آهو «پهلوانان» در شبکه قرآن شبکه ورزش همراه با بلند قامتان در لیگ ملت های والیبال نقد و بررسی «مست عشق» در «هفت» بررسی فلسفی فیلم «اینسپشن» در برنامه «امتداد» بلند قامتان جمهوری اسلامی ایران در «کافه مستند» «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح و وصف امام رضا (ع) مرکز سیمرغ، میزبان مدیران ارشد مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما مراسم عروسی موضوع برنامه «بیا وسط» شد نقش آفرینی روابط عمومی سیما در دوره تحول بازدید مدیر شبکه نسیم از نمایشگاه کتاب تهران آخرین هفته اردیبهشت ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما/ نمایش فیلم هایی به رنگ استکبار ستیزی از قاب تلویزیون فیلمی درباره همایون همتی استاد برجسته ادیان عرفان در شبکه چهار «آقای قاضی» به شبکه دو آمد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد جشن بزرگ امام رضایی ها از قاب شبکه تهران «روز، زندگی، بهار» با «پا به ماه» به شبکه دو می آید «سارا و سامان ۳» در قاب شبکه پویا مجموعه «پشت پرده» از قاب شبکه دو روایتی از زندگی آیت الله العظمی «محمدتقی بهجت» در شبکه قرآن خانواده‌ای از غزه مهمان «نوسان» / خانه‌مان را دوباره خواهیم ساخت فیلمی با بازی مل گیبسون روی آنتن شبکه نمایش پخش مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا از شبکه ورزش «بدل» شبکه سه در راه آنتن «عکاس حرم» به شبکه یک سیما رسید سریال جدید درام و معمایی «دکل» در شبکه چهار از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد «دیدی نو» روی آنتن شبکه نسیم بعد از خواندن بسوزان یک سریال «ناگهانی» از شبکه تماشا طنین قدم های دلاوران شاهنامه در مجله هنری «بوم» آیین خطبه خوانی ۲ هزار نفری بانوان در حرم بانوی کرامت «نورا» سراغ موسیقی کی پاپ رفت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها