مشاهده خبر

جمعه 10 فروردین 1403 - 0:7:48
شاعران و نویسندگان در دیدار با رئیس رسانه ملی چه گفتند؟

ظرفیت عظیم شعر برای برنامه‌سازی در تلویزیون/ «سرزمین شعر» موفق در جذب مخاطب

رئیس سازمان صداوسیما شب گذشته با جمعی از شاعران و نویسندگان کشور دیدار کرد و توجه به لزوم اعتلای فرهنگ و ادبیات غنی ایران اسلامی را در زمره رئوس برنامه‌های تحولی دوره جدید صداوسیما برشمرد.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

در این دیدار صمیمانه که در مجتمع ملاصدرای سازمان صداوسیما برگزار شد مهمانان حاضر در جلسه به شعرخوانی پرداختند و دیدگاه‌هایشان را درباره موضوعات و دغدغه‌های مشترک با رئیس سازمان صداوسیما در میان گذاشتند.

این پنجمین دیدار رئیس رسانه ملی با شعرا و ادبا طی دو و نیم سال اخیر و سومین نشستی بود که زمینه گفت‌وگوی صمیمانه جبلی با آفرینشگران حوزه شعر و ادبیات را در ماه مبارک رمضان فراهم ساخت.

در ادامه مروری اجمالی بر برخی اظهارات و دغدغه‌های مطرح شده ادبا و نویسندگان در این دیدار خواهیم داشت؛ آنها از ضرورت توجه بیشتر به حوزه شعر و ادبیات گفتند، یکی از آنها پیشنهاد کرد که ساختار تشکیلاتی مستقلی در سازمان صداوسیما برای ادبیات و زبان فارسی دایر شود، برخی از پاسداری زبان فارسی گفتند، شماری دغدغه ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی را در برنامه‌های مختلف تلویزیون داشتند، برخی برنامه سرزمین شعر شبکه چهار سیما را تحسین کردند و شاعری پیشنهاد کرد که برنامه‌هایی در حوزه شعر طنز دوباره ساخته شود.

اقدامات امیدوارکننده در رسانه ملی
محمدرضا سهرابی‌نژاد، شاعر که بازنشسته رادیوست با بیان اینکه اقدامات قابل توجهی در رسانه ملی انجام می‌شود، اما همچنان جای کار وجود دارد گفت: شبکه‌های معاند شبهاتی در ذهن جوانان ما ایجاد می‌کنند و وظیفه صداوسیماست که این شبهات را رفع کند. برنامه‌هایی نظیر پاورقی ،گاهی اوقات به مسائل سیاسی پاسخ می‌دهند. اما در مجموع اطلاع‌رسانی درباره شبهه افکنی ضدایرانی بسیار مهم است.
وی افزود: اقدامات انجام شده در رسانه ملی امیدوارکننده است.

معرفی کمرنگ ناشران خصوصی در قاب سیما
حمید هنرجو، شاعر کودک و نوجوان نیز خواستار افزایش حمایت صداوسیما از ناشران خصوصی شد و گفت: ناشران خصوصی با انگیزه بالا وارد عرصه فرهنگ و نشر می‌شوند و به سراغ ادبا و شعرا می‌روند. جای این ناشران و معرفی آنها در قاب سیما کمرنگ است. این در حالی است که نویسنده و شاعر می‌تواند به رشد فضای فرهنگی کشور کمک کند.

سرزمین شعر و رویش شکوفه‌هایی بر پیکر شبکه چهار
محمدرضا ترکی، شاعر و استاد دانشگاه تهران نیز ضمن قدردانی بابت تولید برنامه سرزمین شعر که این روزها از شبکه چهارسیما پخش می‌شود گفت: این برنامه را دنبال می‌کنم و بازخوردهای خوبی هم از اطراف به گوشم رسیده است. این برنامه چون شکوفه‌هایی بر پیکره  شبکه چهار روییده است.

وی بر ضرورت بازطراحی و توجه ویژه به ماموریت‌ها و برنامه‌های شبکه چهار سیما گفت: برنامه سرزمین شعر مخاطب دارد و می‌تواند بهتر از این هم باشد.

دغدغه‌هایی برای نمایش سبک زندگی ایرانی اسلامی
رضا رسولی، نویسنده نیز به بیان دغدغه‌های خود پیرامون ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی در رسانه ملی پرداخت و ضمن طرح انتقادهایی از رویه حاکم بر سریال‌های در حال پخش از شبکه نمایش خانگی گفت: نظارت‌های ساترا بر شبکه نمایش خانگی باید تقویت شود.

وی سخنانی نیز درباره انتشارات پرسابقه سروش که از قبل انقلاب فعال بوده داشت و گفت: این انتشارات آنگونه که باید مورد توجه نیست و باید نگاه تحولی و ثبات مدیریتی دراین انتشارات حاکم شود.

      

لزوم توجه بیشتر به ادبیات داستانی در رسانه ملی
مهدی بوشهریان، ناشر و نویسنده نیز پیشنهادی پیرامون روند اطلاع رسانی در حوزه نشر ارائه داد و گفت: اطلاع رسانی پیرامون کتاب‌های حوزه دفاع مقدس و مانند آن به شکل مناسبی انجام می‌شود، اما جای پرداختن بیشتر به ادبیات داستانی کمرنگ است که خوب است برای آن تدبیر شود.

محمودرضا اکرامی فر، نویسنده و منتقد ادبی نیز بر ضرورت توجه بیشتر به احوال رادیو در این روزها، نکته‌ای را پیرامون توجه بیشتر به زیرنویس‌های تلویزیون و حفظ استقلال شکلی و محتوایی آنها متذکر شد.

     
جواد کلاته عربی، نویسنده نیز با اشاره به رسالت‌های رسانه ملی به عنوان بزرگترین دانشگاه  کشور اظهاراتی نسبت به در صدر نشستن برخی چهره‌ها در تلویزیون و آسیب‌های حضور سلبریتی‌ها در رسانه ملی مطرح کرد.

شعر به مثابه سرمایه ملی
حجت‌الاسلام سید عبدالله حسینی، شاعر نیز با بیان اینکه شعر سرمایه ملی ماست گفت: به بیش از 80 کشور جهان سفرکرده‌ام و به هرکجا که می‌روم درباره شعر آنجا تحقیق اجمالی می‌کنم و متوجه شده‌ام که یک علت قدر ندانستن شعرا در کشور ، وفور شعر و شاعران در کشور ماست. لازم است توجه جدی به این مقوله داشته باشیم. علاوه بر این نهضت ترجمه را هم باید جدی گرفت.

شعر و ظرفیت عظیم برنامه‌سازی در رسانه ملی
مصطفی محدثی خراسانی، شاعر نیز پخش برنامه سرزمین شعر را اتفاق خجسته‌ای دانست که برای شعر در این 40 سال اتفاق افتاده و مشابهش کمتر ساخته شده بود گفت: شعر ظرفیت عظیمی‌برای برنامه سازی در رسانه ملی دارد که ساده‌ترینش همان مشاعره بود. این ظرفیت عظیم را دریابید.

فائزه ساسانی‌خواه، نویسنده نیز با اشاره به مضامین سریال‌های تلویزیون در چند سال اخیر، به کاهش شمار سریال‌های خانوادگی اشاره کرد و گفت: باید روی سریال‌های خانوادگی سرمایه گذاری شود. موضوع شبکه نمایش خانگی و سریال‌های ساخته شده در آن هم جدی است. قهرمان در خلأ رشد نمی‌کند. رسانه ملی باید قهرمانان ملی را معرفی کند.

معرفی کتاب در تلویزیون بیشتر شود
عاطفه جوشقانیان، شاعر نیز بر ضرورت معرفی کتاب در برنامه‌های مختلف شبکه‌های تلویزیونی تاکید کرد. فاطمه افشاریان، شاعر و مجری تلویزیون نیز با بیان اینکه سال گذشته ویژه برنامه باغ کتاب را از نمایشگاه کتاب تقدیم نگاه مخاطبان کردیم که بهترین ویژه برنامه نمایشگاه کتاب هم شد گفت: ما همان فرصت 10 روزه را غتیمت شمردیم و استودیویی در اختیارمان بود که توانستیم به طور مبسوط به موضوع کتاب بپردازیم و برنامه بسازیم. با کمترین هزینه مجموعه‌های شعر را معرفی کردیم. برای نمایشگاه آتی هم می‌توان برنامه ریزی دقیقی انجام داد.

پیشنهاد ساخت برنامه‌ای مختص شعر طنز
عباس احمدی، شاعر طنزپرداز نیز با بیان اینکه سرزمین شعر کار خوبی است که در ایام نوروز از شبکه چهار سیما در حال پخش است، پیشنهاد کرد که برنامه‌ای مختص طنز و شعر طنز هم ساخته شود.

سینا واحد، پژوهشگر و نویسنده نیز از راهبری تلویزیون در دوران کنونی قدردانی کرد و توضیحاتی پیرامون برخی پژوهش‌هایش ارائه داد.
انتهای پیام/ن

آخرین اخبار

بازخوانی خاطرات واقعی زائرین از مهربانی امام رضا(ع) ویژه برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت میلاد امام رضا (ع) پوشش زنده جشنواره تلاوت‌های تقلیدی بازار مسکن از اجاره تا خرید روی میز «تهران ۲۰» «فرشته ها با هم می آیند» در روز ملی جمعیت «ماجراهای پدینگتون» در شبکه کودک «بدون قرار قبلی» در شبکه نمایش همنشین مناسب در جدول پخش شبکه‌ها/ تولید ۱۵۰۰ اثر کوتاه در سال جاری داستان غم‌انگیز چاپ پول بدون پشتوانه در آمریکا در «دوران» تقدیر مدیر عامل موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم از شبکه نسیم هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق همراهی مخاطب با «فوتبال ۱۲۰» «خانواده ملیله چی» در قاب نمایش انتصاب سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش سیما پلان های ماندگار از صحن انقلاب حرم رضوی در «کرامت رضوی» «سفر برق» به شبکه مستند سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد فصل جدید «تا نیایش» از حرم مطهر ضامن آهو «پهلوانان» در شبکه قرآن شبکه ورزش همراه با بلند قامتان در لیگ ملت های والیبال نقد و بررسی «مست عشق» در «هفت» بررسی فلسفی فیلم «اینسپشن» در برنامه «امتداد» بلند قامتان جمهوری اسلامی ایران در «کافه مستند» «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح و وصف امام رضا (ع) مرکز سیمرغ، میزبان مدیران ارشد مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما مراسم عروسی موضوع برنامه «بیا وسط» شد نقش آفرینی روابط عمومی سیما در دوره تحول بازدید مدیر شبکه نسیم از نمایشگاه کتاب تهران آخرین هفته اردیبهشت ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما/ نمایش فیلم هایی به رنگ استکبار ستیزی از قاب تلویزیون فیلمی درباره همایون همتی استاد برجسته ادیان عرفان در شبکه چهار «آقای قاضی» به شبکه دو آمد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد جشن بزرگ امام رضایی ها از قاب شبکه تهران «روز، زندگی، بهار» با «پا به ماه» به شبکه دو می آید «سارا و سامان ۳» در قاب شبکه پویا مجموعه «پشت پرده» از قاب شبکه دو روایتی از زندگی آیت الله العظمی «محمدتقی بهجت» در شبکه قرآن خانواده‌ای از غزه مهمان «نوسان» / خانه‌مان را دوباره خواهیم ساخت فیلمی با بازی مل گیبسون روی آنتن شبکه نمایش پخش مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا از شبکه ورزش «بدل» شبکه سه در راه آنتن «عکاس حرم» به شبکه یک سیما رسید سریال جدید درام و معمایی «دکل» در شبکه چهار از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد «دیدی نو» روی آنتن شبکه نسیم بعد از خواندن بسوزان یک سریال «ناگهانی» از شبکه تماشا طنین قدم های دلاوران شاهنامه در مجله هنری «بوم» آیین خطبه خوانی ۲ هزار نفری بانوان در حرم بانوی کرامت «نورا» سراغ موسیقی کی پاپ رفت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها