مشاهده خبر

شنبه 25 فروردین 1403 - 10:32:0

چگونگی مواجهه با تله های ذهنی؛ درسی متفاوت در «مدرسه جنگلی»

مجموعه «مدرسه جنگلی» شبکه آموزش، طرح‌واره‌ها و الگوهای ذهنی را با شخصیت های عروسکی و با زبانی طنز به تصویر درآورده است.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

«مدرسه جنگلی» نام یک مجموعه تلویزیونی عروسکی ایرانی در ژانر فانتزی و آموزشی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی فرشید درخشان است. فصل نخست این مجموعه از زمستان ۱۴۰۱ تا بهار ۱۴۰۲ از شبکه آموزش پخش شد و ایام نوروز امسال هم از شبکه آموزش بازپخش شد و پخش آن همچنان ادامه دارد.

فرشید درخشان تهیه کننده «مدرسه جنگلی» گفت: این مجموعه برای مخاطب نوجوان و بزرگسال در حوزه آموزش روان‌شناسی و با تمرکز بر تله‌های شخصیتی تولید شده و به جرات می توان گفت نخستین برنامه روان شناسی و طرح واره درمانی عروسکی در جهان است که از قاب تلویزیون پخش می شود.

درخشان با اشاره به اهمیت درک صحیح و درست از رفتارها و احساساتی که افراد در سنین مختلف در موقعیت های مختلف از خود بروز می دهند گفت: بسیاری از افراد درگیر طرح واره یا تله های ذهنی هستند که بر اساس تجربیات در دوران کودکی یا رفتار والدین با ما شکل گرفته و به نوعی رفتار و عقاید ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

طرح واره را می‌ توان یک الگوی تکرار شونده از احساسات، تمایلات، نگرش ‌ها و رفتارها تعریف کرد که از آن با عنوان تله‌ی ذهنی هم یاد می شود که اغلب در کودکی ما ریشه دارد.

مشکل کار آنجاست که معمولا این طرح واره‌ها ما را از تصمیم‌گیری و انتخاب صحیح باز می‌دارند و باعث می‌شوند که تنها اطلاعاتی را که مطابق این چارچوب‌هاست حفظ کنیم و در تصمیم‌گیری‌های خود لحاظ کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به لزوم آشنایی با تله های ذهنی، شناخت ریشه و ارائه راهکارها، تصمیم گرفته شد برنامه ای آموزشی در قالب طنز که با مفاهیم ساده این موارد را مطرح و ریشه یابی می کند تولید شود که با حمایت معاون سیما این اتفاق صورت گرفت و برنامه ای تحت عنوان «مدرسه جنگلی» با این هدف ساخته شد.

درخشان ادامه داد: با توجه به رسالت شبکه آموزش، برنامه ای با عنوان «مدرسه مهارت» تابستان سال گذشته هم به روی آنتن رفت که در آن مهارت آموزی برای سنین پایین تر بود که هم اکنون از شبکه نهال در حال پخش است اما «مدرسه جنگلی» برای سنین بالاتر تهیه و تولید شده است.

تهیه کننده «مدرسه جنگلی» ادامه داد: ساختار این مجموعه به گونه ای است که داستان درون یک جنگل رخ می دهد. ما در این مجموعه 11 عروسک داریم که در نقش حیوانات جنگل به ایفای نقش می پردازند و یک شخصیت حقیقی هم داریم که نقش آن را رامین ناصر نصیر بازی می کند. وی دانشجوی روان‌شناسی است که در حال نوشتن پایان‌نامه خود است و به جنگل می‌رود و در آنجا با حیوانات آن جا آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد تا با انتقال معلومات خود به حل مشکل آنان بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: «مدرسه جنگلی» 11 عروسک دارد و برای خلق این شخصیت ها یک گروه 100 نفره حدود یک سال زحمت کشیدند. این مجموعه از یک گروه نویسندگی قوی و خلاق هم بهره مند است.

طراحی شخصیت ها را خود بنده و دکتر مهدی طباطبایی که نقش مشاور برنامه را هم بر عهده داشتند انجام دادیم و طراحی عروسک ها بر اساس طرح واره ها صورت گرفته است. در این مجموعه یک عروسک شیر به نام «شیرپلا» داریم که سلطان جنگل است که تله اطاعت دارد. یک عروسک در شکل و شمایل گوسفند به نام «قلوه» هم در این مدرسه جنگلی وجود دارد که طرح واره خودشیفتگی و استحقاق دارد و همواره خود را محق می داند.

«خاله بیگودی» عروسک دیگری است که طرح واره آسیب دیدگی دارد و از همین رو به خرافات روی آورده است.
آقا سیروس جنگل بان این مدرسه طرح واره وابستگی است و به همسرش که سال ها پیش فوت کرده همچنان وابسته است.
عروسک زرافه طرح واره بی ارزشی دارد و همواره از خود و دیگران انتقاد می کند. عروسک لاک پشت با نام «حبه» هم در این مجموعه طراحی شده است که تله رهاشدگی و طردشدگی دارد و به دنبال خانواده اش می گردد.
رامین ناصر نصیر هم شخصیت واقعی این مجموعه، دارای تله شکست و عدم اطمینان به خود است که البته در نقش معلم در این مجموعه به ایفای نقش می پردازد.

درخشان خاطرنشان کرد: سعی کردیم تلخی تله ها را با زبان طنز نشان دهیم چرا که زبان طنز در بسیاری از مواقع ابزار مناسبی برای بیان اشکالات و ضعف هاست.

درخشان گفت: در انتهای هر قسمت هم کارشناسانی در برنامه حضور دارند که درباره شخصیت های عروسک ها، آشنایی با تله ها، شناخت و ریشه یابی طرح واره ها و ارائه راهکارها صحبت می کنند.

وی تاکید کرد: کار عروسکی و طنز خیلی انجام شده است اما «مدرسه جنگلی» در نوع خود کم نظیر است. این برنامه آموزشی، طرح واره درمانی را به شیوه ساده بیان می کند و اگر امکان دوبله آن فراهم یا زیرنویس شود به عنوان یک محصول فرهنگی ـ آموزشی قابلیت صادر کردن به دیگر کشورها را دارد.

گفتنی است «مدرسه جنگلی» از ابتدای سال جدید هر روز ساعت 16 روی آنتن شبکه آموزش است و پخش آن همچنان ادامه دارد. فصل نخست این مجموعه عروسکی 30 قسمت است و هادی حوری، علی عموکاظمی، فریناز مختاری، امیرحسین جواهری از نویسندگان برنامه هستند.

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

بازخوانی خاطرات واقعی زائرین از مهربانی امام رضا(ع) ویژه برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت میلاد امام رضا (ع) پوشش زنده جشنواره تلاوت‌های تقلیدی بازار مسکن از اجاره تا خرید روی میز «تهران ۲۰» «فرشته ها با هم می آیند» در روز ملی جمعیت «ماجراهای پدینگتون» در شبکه کودک «بدون قرار قبلی» در شبکه نمایش همنشین مناسب در جدول پخش شبکه‌ها/ تولید ۱۵۰۰ اثر کوتاه در سال جاری داستان غم‌انگیز چاپ پول بدون پشتوانه در آمریکا در «دوران» تقدیر مدیر عامل موسسه آستانه مبارکه حضرت حسین بن موسی الکاظم از شبکه نسیم هفته جمعیت همراه با مستندهای شبکه افق همراهی مخاطب با «فوتبال ۱۲۰» «خانواده ملیله چی» در قاب نمایش انتصاب سرپرست طرح و برنامه شبکه آموزش سیما پلان های ماندگار از صحن انقلاب حرم رضوی در «کرامت رضوی» «سفر برق» به شبکه مستند سرپرست شبکه آموزش سیما منصوب شد فصل جدید «تا نیایش» از حرم مطهر ضامن آهو «پهلوانان» در شبکه قرآن شبکه ورزش همراه با بلند قامتان در لیگ ملت های والیبال نقد و بررسی «مست عشق» در «هفت» بررسی فلسفی فیلم «اینسپشن» در برنامه «امتداد» بلند قامتان جمهوری اسلامی ایران در «کافه مستند» «میدون خراسون» برنامه‌ای با حضور ستارگان موسیقی در مدح و وصف امام رضا (ع) مرکز سیمرغ، میزبان مدیران ارشد مرکز طرح، برنامه و بودجه سازمان صدا و سیما مراسم عروسی موضوع برنامه «بیا وسط» شد نقش آفرینی روابط عمومی سیما در دوره تحول بازدید مدیر شبکه نسیم از نمایشگاه کتاب تهران آخرین هفته اردیبهشت ماه و فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما/ نمایش فیلم هایی به رنگ استکبار ستیزی از قاب تلویزیون فیلمی درباره همایون همتی استاد برجسته ادیان عرفان در شبکه چهار «آقای قاضی» به شبکه دو آمد «مثبت آموزش» به سوالات دانش آموزان پاسخ می دهد جشن بزرگ امام رضایی ها از قاب شبکه تهران «روز، زندگی، بهار» با «پا به ماه» به شبکه دو می آید «سارا و سامان ۳» در قاب شبکه پویا مجموعه «پشت پرده» از قاب شبکه دو روایتی از زندگی آیت الله العظمی «محمدتقی بهجت» در شبکه قرآن خانواده‌ای از غزه مهمان «نوسان» / خانه‌مان را دوباره خواهیم ساخت فیلمی با بازی مل گیبسون روی آنتن شبکه نمایش پخش مسابقات تکواندو قهرمانی آسیا از شبکه ورزش «بدل» شبکه سه در راه آنتن «عکاس حرم» به شبکه یک سیما رسید سریال جدید درام و معمایی «دکل» در شبکه چهار از نمایشگاه کتاب تا نظارت بر فیلم‌های سینمایی در گفت‌وگو با وزیر ارشاد «دیدی نو» روی آنتن شبکه نسیم بعد از خواندن بسوزان یک سریال «ناگهانی» از شبکه تماشا طنین قدم های دلاوران شاهنامه در مجله هنری «بوم» آیین خطبه خوانی ۲ هزار نفری بانوان در حرم بانوی کرامت «نورا» سراغ موسیقی کی پاپ رفت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها