مشاهده خبر

پنج شنبه 24 خرداد 1403 - 10:19:37

«سیمای انتخابات» در رسانه ملی

در آستانه برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، معاونت سیما در آغازین روزهای وقوع سانحه شهدای خدمت در کوتاه ترین زمان هماهنگ و هم راستا با ستاد انتخابات سازمان صداوسیما با راه اندازی ستاد انتخابات سیما، دبیرخانه و تشکیل کمیته های نه گانه، تمهیدات رسانه ای و اقدامات اجرایی معاونت سیما در خصوص انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد. بر این اساس مراکز تولیدی سیما، شبکه های تلویزیونی، مرکز تولید و فنی و مدیریت های ستادی با همه ظرفیت، برنامه اجرایی ابلاغ شده را دنبال می کنند.

1

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

به نقل از  کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات سیما؛ شبکه های تلویزیونی و مراکز تولیدی سیما با هدف آگاهی بخشی به مردم و رسیدن به انتخاب اصلح، برنامه های متنوعی را در قالب ساختارهای مختلف برنامه سازی تدارک دیده اند که در ادامه این گزارش به تفکیک شبکه به معرفی آن ها پرداخته شده است.

 

شبکه یک
برنامه «جریان» به تبیین شاخص‌های رئیس جمهور و انتخاب اصلح می پردازد. این برنامه هر شب ساعت 20:00 روی آنتن می رود.
همچنین برنامه «پایش» نیز با حضور نامزدهای انتخاباتی ساعت 22:45 روی آنتن می رود. برنامه «صبح بخیر ایران» نیز هر روز ساعت 6:00 صبح با رویکرد انتخاباتی پخش می شود.
مستندهای «سفر استانی شهید جمهور» هر روز ساعت 19 نیز در جدول پخش این شبکه قرار دارد.
5 مناظره حدود 4 ساعته زنده نیز از شبکه یک سیما پخش می شود. همچنین برنامه «با مردم»؛ با حضور نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری نیز از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 

شبکه دو
ویژه برنامه «زمانه» با محوریت موضوع «انتخابات ریاست جمهوری» هرشب حوالی ساعت ۲۳ پخش می‌شود. این برنامه به میزبانی المیرا شریفی مقدم به بررسی و مرور آخرین خبرها و گفتگوهای داغ انتخاباتی می پردازد.
برنامه های «صبحانه ایرانی»، «پاورقی» و «نوسان» ساعات 7:00 ، 19:45 و 21:00 نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می روند.
برنامه «خط سوم» نیز به صورت زنده با حضور نماینده نامزدهای انتخاباتی حول ایده‌های اصلی آنها در خصوص موضوعات مهم حوزه زنان و خانواده حوالی ساعت 23:00 روی آنتن می رود.

 

شبکه سه 
برنامه «سیاست خارجه» از روز پنجشنبه 24 خرداد تا چهارشنبه 30 خرداد با حضور کاندیداهای ریاست جمهوری، از ساعت 14:30 تا 16 روی آنتن می رود.
همچنین برنامه «سلام صبح بخیر» نیز در این ایام با رویکرد انتخابات روی آنتن می رود.

 

شبکه چهار
مجموعه برنامه‌ گفتگو محور «مادرم ایران» درباره مسائل و چالش های کشور با حضور فرهیختگان روستایی و معلمان از شبکه چهار پخش می شود.
این برنامه در هر قسمت با برقراری ارتباط اینترنتی با دو کارشناس، می‌کوشد با نظرخواهی و دریافت دیدگاه‌های روستائیان و فرهنگیان برای مسائل و چالش‌ها، راه‌حل‌های کاربردی ارائه دهد. 
«مادرم ایران» روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۷ به مدت ۳۰ دقیقه از شبکه چهار پخش می شود.
«تقاطع» نیز برنامه‌ای زنده و گفت‌وگو محور است که با توجه به نیاز جامعه در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری، موضوعات اساسی کشور را، با تضارب آرای طیف های مختلف جامعه اعم از اندیشمندان و نخبگان و مشارکت عامه مردم، به بحث می‌گذارد.
«تقاطع» به مدت ۱۶ شب، هر شب ساعت ۲۲:۳۰ تا دو روز مانده به انتخابات از شبکه چهار پخش می شود.

 

شبکه نسیم
شبکه نسیم با ویژه برنامه های «نسیما»، «نسیمی شو» و «نسیم آرا» انتخابات چهاردهم ریاست جمهوری را پوشش می دهد.
دوربین مخفی «نسیما» با حضور در بین مردم از انتخابات سخن می گوید و نظرات مردم را در این باب جویا می شود.
همچنین بخش های برنامه «نسیمی شو» به انتخابات چهاردهم خواهد پرداخت و برنامه «نسیم آرا» با پخش زنده انتخابات در روز هفتم و هشتم تیر ماه از شبکه نسیم به روی آنتن می رود.

 

شبکه تهران
برنامه زنده «تهران 20» شنبه تا چهارشنبه ساعت 20:00 با حضور نمایندگان هر نامزد و پرداخت به برنامه های آنها در مورد مسائل کلان استان تهران روی انتن می رود.
برنامه های «سلام تهران» و «به خانه بر می گردیم» نیز با رویکرد انتخابات روی آنتن می رود.
«در شهر» و «در استان» با ارتباط زنده در روز برگزاری انتخابات به گزارش و پوشش تصویری برگزاری انتخابات در پایتخت و شهرستان های استان تهران می پردازد. همچنین پخش برنامه به صورت زنده در روز انتخابات از دیگر تدارکات این شبکه است.

 

شبکه آموزش
شبکه آموزش با برنامه های «دوربین 7» و «مثبت آموزش» با هدف آشنایی مردم با انتخاب درست با دعوت از کارشناسان این حوزه، خانواده ها را با ضرورت انتخاب درست و صحیح آشنا می کند.
برنامه «مثبت آموزش» با توجه به هدف شبکه آموزش که فرصت برابر آموزشی و توجه به عدالت آموزشی است، به بخش های مختلف فرهنگی، سواد آموزشی، سواد مالی، سواد رسانه، سواد اجتماعی به صورت کارشناسی و گفتارها و داستان های کوتاه آموزشی، سلامت دانش آموزی و کارشناسی سلامت محور و ... می پردازد.
برنامه های «مثبت آموزش» هر روز از ۸ صبح تا 18 به صورت متناوب و در پانزده دقیقه پایانی هر ساعت و «دوربین 7» هر روز حوالی ساعت 12:10 و 20:30 از شبکه آموزش سیما پخش می شوند.

 

شبکه قرآن و معارف
برنامه گفت وگو محور «آرمان» با حضور کارشناسان مختلف به تبیین و بررسی دیدگاه های کاندیداها در خصوص موضوعات فرهنگی و معارفی می پردازد. این برنامه هر شب ساعت 22:15 پخش می شود.
برنامه «بینا» نیز با موضوع مردم سالاری دینی و انتخاب حکیمانه با حضور کارشناسان حوزوی و دانشگاهی روزهای یک شنبه و سه شنبه ساعت 21:30 بر روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.
در برنامه گفت وگو محور «مهنا» هم یک نماینده خانم از طرف هر نامزد انتخاباتی پاسخگوی سوالات و دغدغه های شش دختر فعال اجتماعی در خصوص برنامه های نامزد دولت آینده برای دختران جوان خواهد بود. این برنامه از اول تیر ماه در جدول پخش شبکه قرآن قرار می گیرد.
همچنین پوشش حضور پرشور مردم ایران اسلامی در شعبات مختلف رای گیری در روز 8 تیر، به صورت زنده از قاب شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.
پخش مستندهای مختلف در باب انتخابات و میان برنامه های تبلیغاتی از دیگر برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما در خصوص چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

 

شبکه نمایش
شبکه نمایش با پخش فیلم هایی با موضوع انتخابات با مخاطبان خود همراه است. فیلم های از جمله «نیوتن» و «یک روز جمعه» که در ساعات مختلفی در جدول پخش این شبکه قرار گرفته اند.
همچنین میان برنامه ها و زیرنویس های انتخاباتی نیز روی آنتن شبکه نمایش می رود.

 

شبکه افق
برنامه های «به افق فلسطین» هر روز ساعت 20:00 و «جهان آرا» روزهای زوج ساعت 22:00 به انتخابات می‌پردازند.
همچنین برنامه «شهید جمهور» نیز با بررسی فرد اصلح به موضوع انتخابات ورود پیدا می کند. این برنامه روزهای فرد ساعت 22:00 پخش می شود.
پخش مستندهایی متناسب با انتخابات نیز در دستور کار شبکه افق قرار دارد.

 

شبکه سلامت
شبکه سلامت با برنامه های گفتگو محور و زنده «مثبت سلامت» و «کشیک سلامت» ساعت ۱۳:۳۰ و 20:00 با حضور نماینده کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد حوزه سلامت به گفتگو می نشیند.
همچنین برنامه «مناظره» کاندیداهای ریاست جمهور با رابط ناشنوایان به صورت زنده از شبکه سلامت سیما نیز پخش می شود.

 

شبکه مستند
مجموعه مستند ۲۸ قسمتی «آن سوی سفر» درباره دستاوردها و خدمات دولت سیزدهم می‌باشد که جنبه تشویقی برای حضور در انتخابات خواهد داشت. این مجموعه هر روز ساعت ۱۹:۰۰ پخش می شود.
مجموعه مستند ۱۲ قسمتی «انتخاب خدمتگزار» سعی دارد تا در هر قسمت در کنار تعریفی ساده از یک حرفه، انتظارات صاحبان آن حرفه را از دیدگاه رئیس جمهور آتی از زبان ایشان بیان کنند. این مستند هر روز ساعت ۲۰:۰۰ روانه آنتن خواهد شد.
مستند «گشت آورد» که گشت زنی برای بررسی مسائل و دغدغه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی روز کشور و ارائه راه حل برای آنهاست. این مستند پنج‌شنبه‌ها ساعت ۲۰:۳۰، جمعه ساعت ۱۲:۳۰ و دوشنبه ساعت ۲۲:۳۰ پخش می‌شود.
مجموعه مستند «مناظره» که به تاریخچه فرآیند و بررسی آداب و رسوم مناظرات گروه ها و احزاب مختلف بعد از انقلاب می‌پردازد، روزهای زوج ساعت ۱۸:۰۰ پخش می‌شود.
مستند کوتاه «آق سو، شعبه ۲۳» روایتی متفاوت درباره ارسال صندوق های آرای رأی به مناطق کوهستانی و صعب العبور که اهمیت و تاثیر گذاری بسزایی در رأی های مردمی را نشان می‌دهد، در مرحله آماده سازی پخش می‌باشد.
مستند «تمرین برای حضور» درباره انتخابات دانش آموزی در مدارس سراسر کشور که فضایی دغدغه مند و شاد برای تربیت نسل آینده کشور در نظر گرفته شده است، آماده پخش می‌باشد.
مستند «شناسنامه» به بررسی چگونگی ثبت وقایع حیاتی در تاریخ ایران و همچنین نقش «شناسنامه» به عنوان مهم‌ترین سند هویتی هر شخص در جامعه می‌پردازد که برای پخش مرحله آماده سازی و پخش می‌باشد.
همچنین میان برنامه هایی شامل بیانات حضرت امام رحمة الله عليه و مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره شرکت مردم در انتخابات، نماهنگ های ملی و انتخاباتی و... برای پخش در نظر گرفته شده است.

 

شبکه ورزش
برنامه زنده «دست اول» با موضوع انتخابات در حوزه ورزش ساعات 15 و 20 پخش می شود.
همچنین «کادر فنی» روزهای سه شنبه و چهارشنبه حوالی ساعت 18:00 و میان برنامه های «ایران قهرمان» در ایام انتخابات روی آنتن شبکه ورزش می رود.

 

شبکه امید
برنامه «پای کار ایران» به تهیه کنندگی علی بازی از شنبه 26 خرداد تا جمعه 8 تیر و روز انتخابات روی آنتن شبکه امید می رود. این برنامه هر شب ساعت 23 با اجرای صادق تربتیان و علی مرادخانی با مخاطبان شبکه امید در انتخاب رییس جمهور اصلح همراهی می کند.
برنامه «اولی ها» با نگاهی طنز به اهمیت مسئولیت اجتماعی و سواد سیاسی نوجوانان نسبت به اولین و مهم‌ترین انتخاب آنها در شکل گیری سرنوشت ایران اسلامی می پردازد.
این برنامه هر روز ساعت 13:15، 19:45 و 23:45 روی آنتن شبکه امید می رود.
مجموعه مستند «سفر قند 5» با موضوع انتخابات در 6 قسمت 30 دقیقه ای شنبه تا سه شنبه ساعت 11 پخش می شود. همچنین انیمیشن های «ماجراهای آقای شهروندی»، «انتخاب من» و «شکرستان تی وی» نیز با موضوع انتخابات در جدول پخش این شبکه قرار دارد.
برنامه «ایران سرود» با پخش سرودهای ملی، میهنی گروه های سرود سرار کشور و توجه به اقوام ایرانی و فرهنگ بومی و محلی هر شب ساعت 21:45 روی آنتن می رود.
برنامه زنده «چله خدمت» نیز هر روز ساعت 19 با موضوع اهمیت خدمت به کشور و خادمان نوجوان روی آنتن می رود.

 

مرکز تولید و فنی سیما
مرکز تولید و فنی سیما به عنوان بازوی اجرایی ستاد انتخابات معاونت سیما با آماده سازی، تجهیز و به روز رسانی فنی استودیوهای تلویزیونی، در راستای برگزاری هر چه بهتر برنامه های انتخاباتی شامل مناظره های تلویزیونی، میزگردهای تخصصی و سایر برنامه ها، اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
این مرکز با برنامه ریزی دقیق و بر اساس زمان بندی مهندسی شده اقدامات جهادی در کوتاه ترین زمان را در راستای آماده سازی استودیوها انجام داده است که شامل ساخت و اجرای دکورهای مناظره و برنامه های انتخاباتی و مراسم قرعه کشی، برگزاری جلسات هماهنگی، تجهیزات لازم جهت به روز رسانی زیرساخت استودیوهای مرتبط با انتخابات، احداث اتاق های گریم و بسیاری اقدامات دیگر است.

 

مرکز سیمرغ
طبق اعلام ستاد انتخابات سیما مرکز سیمرغ متولی تولید برنامه میزگردهای تخصصی درباره انتخابات شده است.
در میزگردهای تخصصی برای هر نامزد، سه میزگرد تشکیل می شود که در هر میزگرد، سه کارشناس در حوزه تخصصی با نامزد مورد نظر گفتگو می کند و نظرات و برنامه ریزی های آن نامزد را در آن موضوع تخصصی مورد چالش قرار می دهند.
محور های موضوعی پیش بینی شده برای میزگرد ها، شامل موضوعات اقتصادی، فرهنگی ـ اجتماعی و سیاسی است.
استودیوهای این میزگردها تپه صبا بوده و مرکز سیمرغ به محض اعلام ماموریت، با هماهنگی مرکز تولید و فنی سیما به آماده سازی استودیو و نصب دکور با توجه به فرصت کم موجود پرداخته است.
در حوزه محتوایی مسئولیت این میزگردها با ستاد انتخابات سازمان صدا و سیما با کمک و همراهی معاونت سیما است. به لحاظ این که در این سال ها معاونت سیما برنامه های تخصصی در این سه موضوع داشته است، مقرر شد که برنامه ها در ذیل عناوین شاخص اقتصادی و سیاسی و فرهنگی ـ اجتماعی این معاونت در شبکه های مختلف قرار بگیرد. به همین جهت در حوزه اقتصادی برنامه «پایش» شبکه یک، در حوزه فرهنگی ـ اجتماعی برنامه «خط سوم» شبکه دو و در حوزه سیاسی شبکه سه با تمرکز بر مواضع و نظرات برنامه های نامزدها در حوزه سیاست خارجی مطابق با کنداکتور مصوب روی آنتن می روند.

 

مرکز آثار کوتاه سیما (تاک)
تولید محتوای مرتبط با انجام انتخابات زود هنگام، تولیدات دستاوردهای گوناگون بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تولیدات مربوط به دستاوردهای دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید برای نشان دادن مسیر صحیح، کلیپ های سخنان رهبری، آنونس های جامع و آثار تهییجی از محورهای این مرکز برای تولیدات کوتاه می باشد.
تولیدات انجام شده برای انتخابات زود هنگام شامل اینفوگرافی «اصل 131 قانون اساسی و مطلع دستور مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس جمهور برای ادامه کار دولت و انجام انتخابات» و موشن گرافی شرایط داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در قانون اساسی برای پخش در زمان ثبت نام داوطلبان؛ تولیدات انجام شده برای دستاوردهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شامل موشن گرافی «همچنین ایران» و مجموعه نماهنگ های «ایران است اینجا» و تولیدات انجام شده برای دستاوردهای دوران کوتاه ریاست جمهوری رئیس جمهور شهید شامل دو مجموعه «این راه ادامه دارد» از تولیدات مدیریت آثار کوتاه در قالب کلاژموشن و «ماجرای های امید» با همکاری شورای اقتصاد سیما در قالب موشن گرافی که با هدف نمایش دستاوردهای دولت سیزدهم در حال تولید است، می باشد.
«کلیپ های سخنان رهبری»، آنونس های جامع معرفی برنامه های منتخب مرتبط با انتخابات و آثار تهییجی دیگر مواردی از محورهای تولید در این مرکز برای ایام انتخابات به شمار می آیند.

 

مرکز صبا
پویانمایی هایی با مضمون انتخابات و تاثیر مشارکت حداکثری در سرنوشت مردم که در مرکز پویانمایی صبا تهیه و تولید شده اند، از شبکه های سیما پخش می شود.
پویانمایی های «ماجراهای آقای شهروندی»، «آقا معلم و بچه ها»، «شکرستان» و «انتخاب من» ویژه انتخابات پخش می شود.

انتهای پیام/ن

آخرین اخبار

آخر هفته گرم تابستانی با همراهی فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی «دوربین ۷» راوی رویدادهای آموزشی، علمی و فن آوری روز تشییع پیکر سعید راد بازیگر پیشکسوت بررسی دستاوردهای دولت سیزدهم در حوزه بهداشت داستان های تربیتی و آموزشی «باغ قصه ها» برای خردسالان هم نویسی داستان انقلاب از قاب شبکه تهران کیک بوکسینگ بانوان در چادرهای عشایری «آوای وحش» با کیفیت 4K-HDR در قاب فراتر برداشت «شبدر» در شبکه نمایش «کار خونه» با حضور بانویی کارآفرین از استان خراسان شمالی عدم همکاری مجری احضار شده به دستگاه قضایی با رسانه ملی پوشش مسابقات المپیک ۲۰۲۴ پاریس از شبکه سه زارع زاده: بستری برای ارتباط بی واسطه مستندسازان با حامیان مالی فراهم شده است قدردانی رئیس مرکز دیپلماسی عمومی وزارت خارجه از شبکه جام جم پخش زنده قرعه کشی لیگ برتر در شبکه ورزش مهمانان این قسمت «۲۳۲ روز دور دنیا» مردمانی از اراک پخش ویژه برنامه «کوی محبت» در رثای سیدالساجدین (ع) فصل جدید «دکتر سلام» متفاوت تر از قبل به قاب تلویزیون می‌آید به‌ زودی فیلمبرداری فصل دوم «سلمان فارسی» آغاز می‌شود/ فصل اول «سلمان فارسی» سال ۱۴۰۵ به آنتن می رسد آموزش و ادب پارسی محور اصلی برنامه های «مثبت آموزش» و « تار و ترنج» سرپرست جدید امور مالی شبکه امید معرفی شد «سال خشونت بار» در شبکه نمایش سرپرست جدید پخش شبکه ورزش سیما معارفه شد برای «چهارگاه» اتمسفری موسیقایی و عاشورایی خلق کردیم پخش «دوئل» علیرضا حیدری و کورتانیدزه از شبکه ورزش قشون‌کشی «بوچ کسیدی و گروه خشن» به شبکه سه خانواده خلبان «پرواز اردیبهشت» به شبکه دو می آیند مراسم یادبود سومین روز درگذشت سعید راد پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت سعید راد فقدان هنرمندی توانا و محبوب «فرزند کبیر کوه»، روایتی از شهید هسته‌ای در شبکه افق سیما فیلم سینمایی «ساعت به وقت صفر» در قاب نمایش مستند «مرد یخی» امشب روی آنتن می‌رود/ روایتی از زندگی برادران گرایی «با کربلا» روایتگر قصه هیئت‌های دانش آموزی نمایندگان استان البرز مهمان قسمت جدید «۲۳۲ روز دور دنیا» جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری زنده یاد سعید راد بازدید مدیر شبکه تهران از برنامه «قصه خورشید» روایتی از پیشرفت ایران در «چالش مسابقه خانه» شبکه یک سیما فیلم سینمایی «هناس» روی آنتن نمایش مرور نقش آفرینی های زنده یاد سعید راد روی آنتن شبکه نسیم «رسم عاشقی» در مهدیشهر سعید راد درگذشت مستند «ایستاده با گرگ» در روسیه به نمایش در می‌آید سفر هزار و یک داستان با فصل دوم «سندباد» یک «بابای دردسرساز» به شبکه تهران رفت مدرسه ای به وسعت ایران با «میم مثل معلم» فیلم «ماد» روی آنتن شبکه نمایش «ندای کشتی» به شبکه ورزش رسید / روایتی متفاوت از هادی عامل شبکه یک «نوه» دار شد گرامیداشت یاد آیت الله حق شناس در شبکه قرآن

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها