مشاهده خبر

چهار شنبه 13 اردیبهشت 1402 - 11:7:38

«مثل نامه» پویانمایی برای آشنایی کودکان با ضرب المثل های فارسی

«مثل نامه» کاری از گروه کودک مرکز پویانمایی صباست که راوی حکایت‌های جذاب و دیدنی است. این مجموعه به کارگردانی مهدی حیدریان، محمدرضا کیانی و حامد جعفری کیا و تهیه کنندگی رضا تقدسی توانسته است موفقیت زیادی را به لحاظ جذب مخاطب از آن خود کند و به سری چهارم تولید برسد.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

این پویانمایی با تکنیک دو بعدی ساخته شده که تاکنون سه فصل آن به روی آنتن رفته است. در این پویانمایی با استفاده  از مثل ها ، فیلمنامه ای با خلاقیت و ایده جدید ارائه می شود. «مثل نامه» تلاش می کند با زبان شعر و داستان کودکانه همراه با هر ضرب المثل یک آموزه تربیتی و اخلاقی به کودکان آموزش دهد.

حامد جعفری کیا از کارگردانان فصل چهارم «مثل نامه» گفت: تولید و ساخت این مجموعه از سال 1396 به سفارش مرکز صبا در موسسه فرهنگی -هنری هور آغاز و تا به امروز حدود 400 قسمت از این مجموعه تهیه شده که بخش زیادی از آن به پخش رسیده است.
وی ادامه داد : برای ضرب المثل های مجموعه «مثل نامه» از منابع موثقی استفاده شده است از جمله کتاب فرهنگ بزرگ ضرب المثل های فارسی مرحوم دکتر حسن ذوالفقاری که بالغ بر صدها هزار مثل در آن عنوان شده که خود این اثر از چهارصد منبع و کتب تاریخی استخراج شده است و به دلیل رعایت ترتیب حروف الفبا و نمایه هایی همچون کلیدواژه ها ، دسترسی مخاطب را برای یافتن هر ضرب المثل ، سهل و آسان می کند.

جعفری کیا خاطرنشان کرد : از منابع دیگری همچون حکایات نغز و شیرین شیخ اجل سعدی هم استفاده کردیم که ایده های داستانی زیادی به ما داد.
کارگردان مجموعه «مثل نامه» ادامه داد:  از حیث تبدیل مثل ها به فیلمنامه، پروسه خاصی طی می شود و مراحل تایید ضرب المثل از انتخاب و تایید تا ایده و طرح اولیه برای تبدیل شدن به فیلمنامه ، در چند مرحله صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه حکمت، اخلاق، زبان فارسی، جایگاه خرد، اندیشه و عمل از مهمترین شاخصه های انیمیشن مثل نامه ایرانی هستند پیرامون جایگاه  آموزش هایی از جنس روابط اجتماعی وچگونگی دست یابی به موفقیت ها در مسیر زندگی، در این مجموعه گفت: ضرب‌المثل‌های زیادی دربارۀ روابط اجتماعی، مهارت‌های زندگی ، کار و اقتصاد و .. وجود دارند که دست‌مایۀ داستان‌های مثل‌نامه شده‌اند. نکته دیگری که در تولید مثل نامه به رخ کشیده می شود فضا سازی آن براساس نقاشی های مینیاتوری ایرانی است که به ایرانیزه بودن این اثر بسیار کمک کرده است.

جعفری کیا تاکید کرد: از آن جایی که مخاطب ما نوجوان و کودک است و حساسیت های خاصی وجود دارد باید در نظر داشته باشیم در بیان حکایات و توجه به حفظ محتوای پیام ضرب المثل ها، مقوله قابل فهم بودن را هم رعایت کنیم.

وی درباره تفاوت این مجموعه با شکرستان خاطرنشان کرد:  از زمانی که انسان تجربه زندگی و زیست اجتماعی را پیدا کرد نیاز به افسانه و قصه ها هم شکل گرفت. محتوای ضرب المثل ها ریشه در تاریخ و تمدن هر کشوری دارد و هر چقدر سرزمینی از قدمت تاریخی و تمدنی بیش تری برخوردار باشد بی شک از ضرب المثل ها و تاریخ غنی تری برخوردار است و افسانه های قدیمی تری دارد. ما هم سعی کردیم ضمن استفاده از ضرب المثل ها و تطبیق فرم اثر و استفاده از المان های ایرانی در طراحی شخصیت ها و لباس، پس زمینه ها، موسیقی و دوبله قوی و..  علاوه بر جذاب و نشاط‌انگیز کردن فضای اثر، ضرب‌المثل و مفهوم را به دور از فضای ملال آور و کسالت بار به مخاطب منتقل کنیم و به نظر می رسد نحوه فیلمنامه، شخصیت پردازی و استفاده از راوی ثابت برای این مجموعه، آن را از لحاظی با «شکرستان» متمایز می کند.

جعفری کیا تصریح کرد: ما برای جذب بیشتر مخاطبان کودک ضمن استفاده از راوی «شانه به سر» به همراه دستیارش «زاغو»  که در اشعار و ادبیات فارسی «شانه به سر» نماد راهنما و زاغو نماد هوش و ذکاوت است، شخصیت هایی که بیش تر تیپیکال و مشاغل مشخص دارند و در قصه های متفاوت به ایفای نقش می پردازند هم بهره بردیم و یک راوی ثابت هم در برنامه حضور دارد.

کارگردان مجموعه «مثل نامه» تاکید کرد: در داستان‌های مثل نامه ایرانی به فراخور موضوع داستان، به ادیبان و بزرگان فرهنگ و ادب و علم اشاره می‌شود و هر قصه مخاطب را با پیشه‌ها، اصناف و اقشاری که هر یک نقشی در حیات و رشد جامعه داشته و دارند، همراه می‌کند و امیدواریم «مثل نامه» بتواند در آشنا کردن فرزندان ایران زمین با فرهنگ غنی پارسی سهمی ادا کند.

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

شبکه افق «در سایه یازده سپتامبر» همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس انتصاب جدید در شبکه دو سیما ویژه برنامه بازگشایی مدارس از شبکه سلامت سیما مراسم یادبود زنده یاد ابراهیم کیهانی ؛ روز چهارشنبه در مسجد بلال همسفر با باد «از شمال تا جنوب سرزمینم» در شبکه مستند پای حق پخش مسابقات به مناظره تلویزیونی باز شد/ معرفی مهمانان «جام جم» در قسمت جدید خاطرات ناب فرماندهان دفاع مقدس در مجموعه «ل ۲۷» چهار فیلم کوتاه جدید در سومین قسمت «میراث مقدس» شبکه دو «از کرخه تا راین» در قاب نمایش روزهای گرم و پرحرارت ورزشی در شبکه سه «خاکریزهای نمکی» در هفته دفاع مقدس در قاب کودک «هشت کوه» ایتالیایی در شبکه چهار شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور تمدید پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک خاطره‌بازی شبکه دو با برنامه روایت فتح و گویندگی شهید آوینی حضور وزیر آموزش و پرورش در ویژه برنامه «پرسشگر» فیلم سینمایی «آپارتمان شماره 13» نمایش داده می شود مستند «شهرک دارخوین» در شبکه دو سیما داستانی از گزینش سردار سلیمانی در «میراث مقدس» شبکه دو پخش مصاحبه‌ای از اسکندر کوتی در خصوص خاطرات جنگ در شبکه دو روایتی از بازگشت پیکر شهید حسین غلامپور در مستند «رؤیای بیداری» آغاز سال تحصیلی با پویش «کیفمو بستم» از شبکه کودک ارتباط زنده برنامه «صبحانه ایرانی» با مدارس کشورمان همزمان با اولین روز بازگشایی مدارس شبکه نمایش سیما به استقبال آغاز سال تحصیلی رفت دیدن «قصه های مجید» با همراهی مهدی باقربیگی و فرزندانش ویژه برنامه های شبکه یک به مناسبت هشتم ربیع الاول مجید واشقانی مجری برنامه «ایران بین» شد ویژه برنامه «پنجره باز» روایت سلامت و دفاع مقدس معرفی سریال های پاییزی تلویزیونی همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در روز شهادت امام یازدهم (ع) تقدیر فدراسیون بسکتبال از شبکه ورزش سیما روایتی از عملیات و تاریخ شکل گیری گروه دستمال سرخها در مستندی از شبکه دو تاب‌آوری در زندگی فردی و اجتماعی در «کام شیرین» شبکه دو اسناد منتشر نشده جنگ روی میز شبکه افق پخش زنده ویژه‌ برنامه «سدره» به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) از سامرا «فصل شکار» مهمان سینماجوان تلویزیون می‌شود/ نمایشی متفاوت از یک داستان پدر پسری در «فصل شکار» روایتی از فداکاری بانوان در مستند «ننه قربون» طی هشت سال دفاع مقدس سریال«عاشورا» هرشب از شبکه یک سیما پخش می‌شود «سلام بر ابراهیم» به شبکه دو می‌آید از «قاب عکس» تا «پوتین قرمزها» در قاب شبکه دو تدارک شبکه سه برای پوشش مسابقات آسیایی هانگژو «جان‌وطن» به آنتن شبکه افق رسید/ بازتاب روایت‌های مردمی از جنگ «شماره ۱۰» و «نجات سرباز رایان» در «نقد سینما» بررسی می‌شوند «جشنواره فیلم‌های داستانی کوتاه» به مناسبت هفته دفاع مقدس در قاب شبکه دو «رواق» در هفته دفاع مقدس پرداختن به ابعاد مهم ریشه‌کنی بی‌سوادی در «سوادیاران» شبکه آموزش «تارکد» به ماجرای «نفوذ» در پرونده فرار بنی صدر می پردازد/ اسمی که برای اولین بار در مستندها می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها