مشاهده خبر

شنبه 6 خرداد 1402 - 12:4:17
«چی شد که این رنگی شدم»؛

با چاشنی طنز آموزشگر مهارت‌های زندگی می شود

مجموعه جدید «چی شد که این رنگی شدم» کاری از گروه خردسال مرکز پویانمایی صباست که به کارگردانی و تهیه کنندگی فرخ یکدانه مراحل ساخت را پشت سر می گذارد.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

مجموعه «چی شد که این رنگی شدم» در فصل اول خود در قالب ۵۲ قسمت با بهره گیری از فضاهای فانتزی و طنازانه سعی خواهد داشت تا والدین را در راستای  کنترل و مدیریت احساسات و هیجانات رفتاری کودکان راهنمایی کند.

فرخ یکدانه تهیه کننده، کارگردان در ارتباط با ایده اولیه مجموعه «چی شد که این رنگی شدم؟!» گفت :از آنجا که دل مشغولی جدی من در دو دهه گذشته و در عرصه تولید آثار پویانمایی ساخت مجموعه انیمیشن های آموزشی برای گروه سنی کودک و خردسال بوده بنابراین در تولید این مجموعه نیز همان مسیر قبل را طی خواهم کرد. البته با توجه به‌ آن که در آثار خود همیشه سعی داشته ام فاکتورهای آموزش، بر اساس رویکردهای روانشناسی و تربیتی مخاطب هدف، یعنی گروه سنی کودک و خردسال ثابت باشد و تغییری نکند، اما تمام توانم را به کار بسته ام تا در تولید هر کدام از مجموعه ها به لحاظ تکنیک، موضوع و سبک بصری تجربه ی متفاوتی را رقم بزنم. همچنین در ادامه ی این روند، در ایده ی اولیه مجموعه «چی شد که این رنگی شدم؟!» نیز تلاش  کردم تا مسیر ساخت این پویانمایی نیز بر اساس رویکرد هایی که در سایر مجموعه ها از آنها بهره گرفته شده پيش بروم.

وی افزود: محور اصلی این برنامه کمک به شناخت، کنترل و بیان احساسات و هیجانات  خردسالان است. مهارتی که کمک می کند آنها بتوانند رفتارهای درست و سازنده ای با اطرافیان و خصوصا گروه همسالان داشته باشند و بازخوردهای متقابل آنها برایشان قابل درک باشد. در واقع از آنجا که اکثر خردسالان به دلیل عدم شناخت کافی نسبت به احساسات خود نمی دانند که در مقابل محرک هایی مثل موقعیت های تجربه نشده یا رفتارهای دیگران چه واکنش هایی باید داشته باشند از این رو ناخودآگاه در مواجه با برخی محرک‌ها عملکردهایی چون جیغ کشیدن، منفعل شدن، قایم شدن، بهم ریختن وسایل، قهر کردن و...را از خود نشان می دهند که باعث قضاوت شدن، برچسب خوردن یا برخوردهای متقابل اطرافیان با آنها می شود. البته با آموزشی که هدف این برنامه است خواهیم توانست تا حدی پر رنگی برخی از این مسائل را کم رنگ نماییم.

یکدانه در ارتباط با مخاطبان این مجموعه بیان کرد: علاوه بر خردسالان، والدین از دیگر مخاطبان مهم این اثر هستند زیرا پدرو مادرها با شناخت احساسات فرزندان خردسالشان نه تنها خواهند توانست دلیل رفتارهای غیرمنطقی و خارج از کنترل آنها را درک کنند بلکه قادر خواهند بود رفتارهای سازنده ای را در این خصوص پیشه کرده و در امر آموزش موثرتر عمل کنند. همچنین در کنار این بحث یکی دیگر از اولویت های جدی این مجموعه، فرهنگ سازی به منظور فراهم آوردن فضای لازم در خانه به جهت، تحرک و بازی کودکان توسط بزرگترها است. در واقع چون در زندگی شهری و امروزی بچه ها عموما در واحدهای آپارتمانی زندگی می کنند که با وجود مساحت محدود با مبلمان و وسایل تزیینی نیز پر شده و جایی برای تحرک، آنچنان که باید، وجود ندارد به گونه ای که کودکان مجبور هستند به بازی های نشستنی، تماشای تلویزیون، سرگرمی دائمی و یا بازی های رایانه ای سوق یابند. براساس‌ این موضوع در ساخت «چی شد که این رنگی شدم» تلاش شده تا پیشنهادهایی کارآمد برای جابجایی وسایل خانه به منظور ایجاد فضای کافی و کاهش موقعیت های خطرناک به والدین ارائه شود.

وی ادامه داد: داستان های این مجموعه در خلال سرگرمی سازی، یک سری نکات آموزشی را نیز انتقال می دهد و این روند با چاشنی فانتزی، اغراق، طنز، انواع خلاقیت های بصری، موسیقی و بازی های کودکانه همراه خواهد بود. استفاده از بازی های حرکتی در این مجموعه، یکی از روش های ایجاد الگوی سالمِ بازی برای مخاطب خردسال است (در مقابل بازی های رایانه ای) که هم نیاز به جابجایی و تحرک را تامین می کند، هم رقابت گروهی را می آموزد و ضمن درگیر کردن تمام حواس تمام ، به تنظیم گری زیستی نیزکمک می نماید.

ایشان در ارتباط با ساختار داستانی و شخصیتی این پویانمایی گفت: سامین پسربچه ای ۴ ساله و قهرمان داستان است که در هر قسمت سعی می کند به کمک منطق کودکانه اش با چالش های ساده ی دنیای اطراف برخورد کند ولی همیشه نمی تواند موفق گردد و همین امر او را دچار احساساتی می کند که برایش ناشناخته هستند. او به همراه مخاطبین هم سن و سالش در داستان ها در موقعیت هایی قرار می گیرد تا تجربه ی لازم را در شناخت و بیان احساسات و کنترل رفتارش به دست آورد. حضور خواهر کوچک سامین، دوست همسن او، پدر و مادر، عروسک مورد علاقه اش و حتی راوی در ایجاد شرایط چالش برانگیز و در نهایت سازنده برای او موثر هستند.

کارگردان و تهیه کننده «چی شد که این رنگی شدم» اظهار داشت: جدا از قصه گویی و شخصیت پردازی جذاب که می تواند عامل ارتباط مخاطب با شخصیت باشد، در این اثر مانند اکثر تجربه های گذشته از مشاوره محققان و متخصصان روانشناسی تربیتی کودک استفاده شد که تا بتوانیم در حد بسیاری نگاه به شخصیت اصلی داستان، که نسبت به شناخت احساساتش بی مهارت است و چالش هایی که به این دلیل برایش پیش می آید را واقعی کنیم. البته تمامی موقعیت ها، رفتارها، مشکلات، روش های حل مسئله، بازی های آموزشی و... در مجموعه ی «چی شد که این رنگی شدم؟!» با راهنمایی و همفکری مشاورین تربیتی و با تجربه انتخاب شده و از این رو یقینا این انیمیشن، ماجراها و شخصیت هایش برای مخاطب خردسال ملموس، باورپذیر و آموزنده خواهند بود.

وی درباره مدت زمان تولید این مجموعه بیان کرد: تولید مجموعه تا بیش از دو سال و نیم دیگر ادامه خواهد داشت و بر اساس برنامه ریزی،  بخشی از آن تا نیمه ی تابستان ۱۴۰۲ آماده ی پخش خواهد شد.

این انیمیشن در فاز اول در ۵۲ قسمت ۷ دقیقه ای و با فرمت 4K در حال ساخت است و قطعا آموزش انواع مهارت های رفتاری، حرکتی و فرهنگی از موضوعاتی هستند که در خلال داستان ها مورد توجه قرار گرفته اند و به هر بهانه به آنها پرداخته شده تا به نوبه خود باعث رشد مخاطب خردسال، در عرصه های مختلف باشیم.

وی در پایان گفت: تکنیک انیمیشن «چی شد که این رنگی شدم؟!» تلفیقی است واز تصویرسازی دوبعدی به عنوان پس زمینه و کاراکترهای سه بعدی کامپیوتری که پیش از این در مجموعه ی «دانشمندان بزرگ» از آن استفاده شد، بهره گرفته ایم همچنین بخش های مجزای این پویانمایی با تکنیک کات اوت انیمیت می شوند.

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

مجموعه مستند «یکی بود یکی نبود» روی آنتن شبکه افق / قصه فراموش نشدنی آدم‌ها زمینه‌سازی جهت مشارکت حداکثری/ موضوع 3 مناظره اقتصادی است برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29 خرداد، از شبکه جهانی جام جم دیداری تازه با دکتر علی شریعتی از قاب مجله هنری «بوم» دهه امامت و ولایت با «روضه رضوان» در شبکه پیشران فراتر «کشیک سلامت» امشب بدون حضور نماینده مصطفی پورمحمدی فراخوان هشتمین جشنواره تلویزیونی مستند منتشر شد/ آغاز بخش بین‌الملل با موضوع «غزه» «ابر زیر سقف» فیلم جدید امروز شبکه تهران فینال لیگ برتر بسکتبال در قاب شبکه ورزش برنامه «انتخاب ایران» برای کمک به انتخاب آگاهانه و خردمندانه مردم است «بهشت محافظت شده» دیدنی می شود ویژه برنامه انتخاباتی شبکه دو با تمرکز بر اطلاع رسانی در خصوص سوابق نامزدهای ریاست جمهوری جمع بندی نهایی صحبت های 6 نامزد ریاست جمهوری در مناظره اول تابستان داغ امسال، «با انرژی» هر شب از شبکه نسیم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه ۲۸ خرداد شبکه جهانی جام جم بررسی و تبیین موضوع "اخلاق در انتخابات" «آقا رشید» مهمان شبکه نسیم شد سیمای انتخابات و مناظره های تلویزیونی پخش بازی هلند و لهستان از شبکه ورزش عیدانه سینمایی تلویزیون در عید قربان قدردانی ستاد مبارزه با مواد مخدر از مسابقه «سرنخ» شبکه نسیم پخش «مناظره های تلویزیونی» نامزدهای ریاست جمهوری برای ناشنوایان ملاقات با آرسن «لوپن» در شبکه تماشا مسابقات امروز فوتبال یورو ۲۰۲۴ عید سعید قربان، همراه با برنامه‌های تلویزیون پخش سریال «لوپن» و «جواهری در قصر» از شبکه تماشا بازپخش برنامه های تبلیغاتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری «سفر بزرگ» در شبکه نمایش ساعت برگزاری مناظره آخر تغییر کرد برنامه نامزدهای ریاست‌جمهوری در حوزه سلامت از قاب شبکه سلامت «ای برادر کجایی؟» در شبکه نمایش «مهدی خسروی» مجری مناظره‌های انتخاباتی شد فصل پنجم «بزرگراه همت» به آنتن افق رسید پرواز «بادبادک» در شبکه تهران برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها شنبه ۲۶خردادشبکه جهانی جام جم نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری مهمان برنامه «تهران ۲۰» می شوند اطلاعیه شورای ورزش سازمان صداوسیما مسابقات امروز فوتبال یورو ۲۰۲۴ پخش «بزرگ راه همت» و «برسد به دست رئیس جمهور» این هفته از شبکه افق طنین دعای پرفیض عرفه از قاب تلویزیون بدون تعارف با نامزدهای ریاست جمهوری میزگردهای اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم بررسی «کارنامه سه ساله» با حضور روح‌الله سهرابی/ «عطرآلود» نقد و بررسی می‌شود اشکان دژاگه و خداداد عزیزی در برنامه «یورو ۲۴» شبکه ورزش نظرسنجی‌هایی که در فضای مجازی به رسانه ملی نسبت داده می‌شوند، صحت ندارند «سیمای انتخابات» در رسانه ملی پخش ویژه برنامه «کوی محبت» در رثای امام باقر(ع) سفر «تهرانگرد» به شهرستان پردیس/ گشت و گذار در روستای تاریخی گل خندان ارتقای سطح نخبگی و کارشناسی سؤالات مناظره‌ها

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها